Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

Kıbrıs Adasını Yunanistan’a ilhak sevdasından vazgeçmeyen Rumlar ve Yunanlılar, Türkiye’nin sert ikazlarına rağmen Kıbrıs’taki Türk toplumunu katletmeye kalkışınca Türkiye, Garantörlük Antlaşmasının kendine verdiği yasal haklara dayanarak 20-22 Temmuz 1974’te Kıbrıs’ın Türklerle meskûn kuzey kısmını kontrol altına almak mecburiyetinde kalmıştır. Bunun sonrasında Türkiye’ye karşı hem askerî hem de ekonomik ambargo uygulanmaya başlanmıştır.

1960’da kurulan Kıbrıs Cumhuriyetinin nasıl bir toplum yapısından oluştuğunu ve bu devletin kuruluşunda hangi devletlerin yer aldığını yazınız.

Türkiye, hangi gelişmeler üzerine ve hangi hukuki dayanağa göre Kıbrıs Türkleri için harekete geçmeye karar vermiştir?

Dünyanın güçlü devletlerinin karşı çıkmasına ve engelleme gayretlerine rağmen Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahale etmesi sizce ne ifade etmektedir?

Kıbrıs Sorunundan yola çıkarak iki toplum arasında yaşanan olayların hangi nedenlerle uluslararası bir soruna dönüştüğünü değerlendiriniz.

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 120 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 120 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar