Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

Aşağıda verilen harita ve metinleri göz önünde bulundurarak soruları cevaplayınız.

1) 1954’ten itibaren Türkiye’nin dış politikada en önemli meselesi hâline geldi. Adadaki Rumlar, EOKA adlı bir terör örgütü kurdular. EOKA’nm amacı İngilizlere ve Türklere karşı şiddet kullanarak Adayı İngilizlerden ve Türklerden temizleyerek Rumlaştırmak ve daha sonra Yunanistan’a katmaktı. Ada’nm Yunanistan’a katılması düşüncesi, Rumlar arasmda XIX. yüzyıldan bu yana desteklenen bir siyasal fikirdi. Adadaki Rumlar bu düşünceye “Enosis” adını veriyorlardı.

2) Bu sorun, 1973’te Türkiye’nin Adalar Denizi (Ege Denizi) açıklarında petrol aramak üzere Türkiye Petrolleri Anonim Şirket’ne arama ruhsatı vermesiyle başladı. Yunanistan, söz konusu bölgenin Yunan karasularına ait olduğunu ve Türkiye’nin bu konuda ruhsat vermeye yetkisi olmadığını iddia etti. Türkiye ise coğrafi olarak Anadolu’nun doğal uzantısının Adalar Denizinin altından ruhsat verilen bölgelere kadar uzandığını, buraların kendi kıta sahanlığı içerisinde yer aldığını savundu.

3) Batı Trakya Lozan Barış Konferansında Yunanistan’a bırakılmak zorunda kalınmıştı. Lozan Barış Antlaşmasında hem Türkiye hem de Yunanistan azınlıklar için birtakım kültürel haklar tanımışlardır. Ancak Yunanistan verdiği taahhütlere rağmen buradaki Türkleri sistemli bir şekilde asimilasyona tabi tutmakta ve onları yıldırarak göç ettirme politikası izlemektedir. Türk azmhğa Lozan Barış Antlaşmasının hükümlerini uygulamaktan kaçınmaktadır. Fakat her türlü baskılara rağmen Türkler, millî kimliklerini korumuşlardır. Türkiye, uluslararası alanda imzalanan antlaşmaların verdiği hukuki haklar doğrultusunda buradaki Türklerin haklarını savunmaktadır.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 121 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar