Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

Metinlerden ve görsellerden yararlanarak soruları cevaplayınız.

ARABESK
Asıl tüketicilerinin yeni bir tür olarak algılamadıkları fakat “klasik müzik” ve “halk müziği” adları altmda iki kategoriye sadık kalanların önce “minibüs müziği” sonra da müzikalitesindeki bazı özellikler nedeniyle “arabesk” adını taktıkları tür, 1960’la- rın sonlarına doğru en çok dinlenen ve en çok satan müzik oldu. Köyden çıkmış ama kente de henüz tam anlamıyla girememiş gecekondu çevrelerinin hem elektrosaz kullanımıyla geleneksel halk müziğine benzeyen hem de Batılı yaylı çalgıların bolluğu nedeniyle kendilik ve incelmişlik izlenimi veren bu müziğe olan tutkusu, yeni bir endüstri bile oluşturmuştur. 1970’te Orhan Gencebay’ın “Bir Teselli Ver” plağıyla başlayan satış rekorları fiıryası daha sonra Ferdi Tayfur, Müslüm Gürses ve tıpkı Orhan Gencebay gibi geleneksel halk müziğinden “arabeske geçiş yapan İbrahim Tatiıses tarafından sürdürüldü. Arabeskin bu benzeri görülmemiş ticari başarısı, TRT’yi de başlangıçta uyguladığı sansürden vazgeçmeye zorladı. “Arabesk” sanatçıları, 1970’ler ve 80’lerde bol şarkılı birçok film de yaptılar.

ARANJMAN
“Hafif müzik” olarak adlandırılan Batı müziği, 1960’h yıllara gelinmeden yabancı şarkıcılar ve besteler aracılığıyla özellikle büyük kentlerde memur ve aydın kesim, daha çok da gençler tarafından sevilmiştir. Batı kültürüyle yetişen şehirli gençler kendi gruplarını da oluşturarak Batı dünyasındaki müziği aynen icra etmeye başlamışlardır. Ancak bu yönelim zaman içinde kendini tekrardan, taklitten öteye gidememiştir. Türkiyedeki popüler müziğin gelişimine önemli etkisi olan “Türkçe sözlü hafif Batı müziği” (aranjman), ülkemizde pop müziğin doğuşu olarak görülmüş, 1960’lı yılların başında ilk örneklerini vermeye başlamıştır. Beğenilen yabancı parçaların üzerine Türkçe sözlerin yazılması ile Türkiyede yeni bir dönemi başlatan bu akım, yabancı dil bilmeyen dinleyicilere ünlü, yabancı parçaları Türkçe sözlerle tekrar dinleme imkânı vermiştir. Aranjman müzik, Ajda Pekkan gibi yeni şarkıcıları da beraberinde getirmiş; Türkçe şarkı söylemenin yadırgandığı bir anlayışı yıkmış ve popüler Batı müziğine yönelik ilginin artmasında önemli rol oynamıştır. Müzikal anlamda yeni bir şey ortaya koymamasına rağmen geniş bir dinleyici kesimini tonalite müzikle, armoniyle ve Batı çalgılarıyla tanıştırmıştır.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 125 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar