Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 126 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 126 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 126 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 126 Cevabı

ANADOLU POP-ROCK
27 Mayıs 1960 Darbesi sonrasında hazırlanan 1961 Anayasası, bir askerî darbenin ardından çıkmasına karşın daha geniş bir siyasal serbestlik alanı sergilemesi, demokrasi ve özgürlüklerin genişletilmesi bakımından önemli bir anayasa olmuştur. Darbenin ardmdan kuvvetlenen halkçılık ilkesinin de etkisiyle edebiyatta ve sanatta köy olgusu açığa çıkmıştır. Yaşar Kemal, Mahmut Ma- kal, Fakir Baykurt gibi yazarların kitapları çok okunmuş; Ahmet Arif, Haşan Hüseyin gibi Anadolu şairleri önem kazanmıştır. Bu gelişimin müzikteki karşılığı kimi uzmanlarca Anadolu pop-ro- ck olarak yorumlanmıştır. Bu dönem, öncekiler gibi Batıda icra edilen müziklerin Türkiyede aynen kopyalanarak icra edilmesinin aksine Batı müzik tekniğinin ve millî/yerel unsurların bir- birleriyle harmanlanması olarak kendini göstermiştir. Anadolu pop-rock akımının, dönemin aranjman müziğine yerli bir alternatif olduğu da göz ardı edilemez. Aranjman dönemine özellikle 60’lı yılların sonlarında başta Hümeyra olmak üzere Moğollar, Cem Karaca, Fikret Kızılok, Selda Bağcan ve Barış Manço’nun öncülüğünde yükselen Anadolu pop akımı ile set çekilebildiği ifade edilmektedir.

“Arabesk müzik” ile “hafif Batı müziği” türlerinin dinleyicilerini sosyokültürel çevreleri açısından karşılaştırdığınızda nasıl bir sonuca ulaşırsınız?

1960’h yıllarda ülkemizde “Türkçe sözlü hafif Batı müziği” (aranjman) olarak adlandırılan bir müzik türünün ortaya çıkışını etkileyen toplumsal olgu sizce nedir?

1960’h yılların siyasal gelişmeleri ile Anadolu pop-rock akımının ortaya çıkışı arasında nasıl bir ilişki kurabilirsiniz?

“Anadolu pop” akımının toplumsal olarak yüklendiği değerlerle ilgili çıkarımınız nedir?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 126 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 126 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar