Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Metinler ve görselden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden hemen sonra Rusların desteğini alan Ermeniler Azerbaycan’a ait Dağlık Karabağ’a saldırarak Azerbaycan Türklerine karşı katliamlar yaptı. Azerbaycan topraklarının yüzde 20si işgal edildi, 1 milyona yakın AzerbaycanlI yaşadıkları bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. 1994 yılında imzalanan Bişkek Protokolü (ateşkes mutabakatı) ile savaşın faturası Azerbaycan’a çok ağır bir şekilde mal edildi. Savaş nedeniyle 30 bin civarında AzerbaycanlI hayatını kaybetti. Tahminlere göre Azerbaycan’m uğradığı maddi zarar 22 milyar dolar civarında oldu.

Sorunun barışçıl bir şekilde çözümü için Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatının (AGİT) girişimi ile 1992 yılında Minsk Grubu oluşturuldu ancak bir sonuca ulaşılamadı. ABD, Fransa ve Rusya’nın eş başkanlarından oluşan grup, bugüne kadar geçen sürede bu sorunun çözülmemiş olmasının da nedeni oldu. Zira Minsk Grubunun eş başkanları ABD, Fransa ve Rusya’nın Karabağ meselesine karşı tavırları mevcut sorunu, Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde değil, kendi iç ve dış politik çıkarları çerçevesinde görmeye yönelikti. Ayrıca her üç ülkede de güçlü Ermeni lobilerinin varlığı ve bunların faaliyetleri, adil ve objektif bir yaklaşımın ortaya konmasını engelledi.

BM 1993 yılında Dağlık Karabağ ile ilgili olarak “Ermeni birliklerinin işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmesi” kararını aldı (822, 853 ve 874 ve 884 sayılı kararlar). Dağlık Karabağ konusu ve Birleşmiş Milletler (BM) kararları incelendiğinde Minsk Grubunun bu ilkeleri ayaklar altına aldığı görülmektedir. BM kararma aleyhte oy kullanan 7 devlet arasında Rusya, ABD ve Fransa da yer almıştır. Oysaki bu 3 devlet Minsk Grubunun eş başkanları olarak Karabağ sorununun çözülmesinde görevlendirilen ülkelerdir.

“27 Eylül-10 Kasım 2020” tarihlerinde gerçekleşen 44 günlük “Karabağ Savaşı” yaklaşık 30 yıldan beri diplomasi yolu ile çözülemeyen bir meselenin sonucudur. Uluslararası teşkilatların, Ermenistan’ın işgal ettiği Karabağ ve yedi rayoııun (bölge) Azerbaycan Cumhuriyetinin bir parçası olduğunu kabul etmesine rağmen AGİT Minsk Grubu tarafından meselenin çözümüne yönelik planlara da uyulmaması sebebiyle Azerbaycan kendi sınırları dâhilinde operasyonlar düzenleyerek, topraklarını temizleme çabasına girişmiştir. 10 Kasım 2020’de Ermenistan’ın teslim olduğunu açıklaması sonrasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya yetkilileri tarafından imzalanan belge aslında bir anlaşma olarak değil, taraflar arasında gerçekleşen sıcak çatışmanın sonlandırılması yönünde kabul edilen bir uzlaşı olarak kabul edilmelidir.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 131 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar