Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 135 Cevabı

Metinler ve görsellerden yararlanarak soruları cevaplayınız.

Münhasır Ekonomik Bölge (MEB), kıyı devletinin esas hatlardan itibaren 200 mil mesafeye kadar ilan ederek oluşturabileceği bir deniz yetki alanıdır. MEB, 200 millik bir alan içerisinde kıta sahanlığının kıyı devletine verdiği hakların tümünü kapsar. Buna ilaveten bu alan içerisindeki su kitlesi ile ilgili egemenhk hakları da verir. Doğu Akdeniz’de MEB’e ilişkin bölgede iki kategoride sorun vardır: İlki Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin (GKRY) bölgede giriştikleri ikili antlaşmalar dizisi ile Türkiye’yi Antalya açıklarında dar bir MEB ile sınırlandırmak, İkincisi GKRY’nin bölgedeki deniz yetki alanının sınırlarını, bütün Kıbrıs adasmı tek başına temsil etme iddiası oluşturarak bölgedeki doğal kaynakları tek başına kullanmayı hedeflemesidir. GKRY 2000’li yıllardan itibaren Mısır, Suriye,Lübnan ve İsrail ile Doğu Akdeniz’deki MEB alanlarının düzenlenmesi ve paylaşımı yolunda anlaşmalar yapmaktadır.
Türkiye ise gerek yarı kapalı bir deniz olan Akdeniz’de, bu konuya ilişkin bir düzenleme için tüm devletlerin katılımına işaret ederek gerekse Kıbrıs sorununun çözülmemiş olduğunu ve dolayısıyla bir “yetkili otorite” sorunu bulunduğunu gerekçe göstererek GKRY’nin bu türden anlaşmalar yapmasma karşı çıkmaktadır. Sonuçta konuya ilişkin Türkiye ve KKTC’den oluşan Türk tarafının tezleri ile Yunanistan ve GKRY’den oluşan Yunan tarafının tezleri bulunmaktadır.

Akdeniz’in doğusu olarak ifade edilen Levant Bölgesi, sahip olduğu jeostratejik konumu sayesinde tarih boyunca Akdeniz coğrafyasının en kritik noktalarından biri olmanın yanı sıra her dönem küresel güçlerin de ilgi odağında yer almıştır. Bölgenin zengin enerji kaynaklarına hem yakın olması hem de son dönemde Doğu Akdeniz’de yeni enerji havzalar mm keşfi, uluslararası enerji politikalarında bölgenin önemini daha da arttırmıştır. 2000’lerin başlarından itibaren Doğu Akdeniz’de keşfedilen enerji sahalarının kıyıdaş ülkeler arasında deniz alanlarına ilişkin anlaşmazlıklara sebep olması, Doğu Akdeniz’i politik olarak “enerji savaşlarının” yaşandığı bir coğrafya hâline dönüştürmüştür. Kıbrıs Adası civarında keşfedilen yeni enerji sahalarının işletilmesinde, uluslararası hukuka aykırı yöntemler benimseyen GKRY’nin girişimleri, bölgesel enerji denkleminde çatışmaların ana sebebi olmuştur. GKRY’nin kendini adanın tek hâkimi sayarak MEB ilan etmesi, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) tarafından tepkiyle karşılanmıştır. Bu

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 135 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar