Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 17 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 17 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 17 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 17 Cevabı

Aşağıda verilen metni göz önünde bulundurarak sorulan cevaplayınız.

SAVAŞ BİTERKEN

Tarihte “1916 Taksim Projesi” ya da “Sykes-Picot” projesi de denilen gizli paylaşım projesi, Sevr Antlaşmasının bir nevi ön projesi gibiydi. Rusya, Boğazlar ile Kuzey Anadolu’ya; Yunanistan, İzmir ve havalisine; İtalya, Antalya ve çevresine; Fransa, Kilikya, Suriye, Lübnan ve Güneydoğu Anadolu’ya; İngiltere, Irak ve Filistin’e göz dikerler. Arabistan da ayrı devlet oluyordu.
24 Nisan 1920’de İngiltere ve Fransa Akdeniz kıyısında San Remo’da Türkiye’ye dikte edilecek şartlar üzerinde mutabakata varırlar. 10 Ağustos 1920’de Sevr Barış Antlaşmasının şartları 11 Mayısta Paris civarında Versay’da Osmanlı temsilcilerine verilir.
Savaşa sürerken mevcut olan durumda değişikler olmuş, çarlık Rusyası yıkılmış ve onun yerine Sovyetler Birliği vücut bulmuştu. Bir de şu vardı: Mütareke sırasında Güney Kafkasya; Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan şeklinde üç devlete ayrılmıştı.
Kısacası I. Dünya Savaşında İttifak Devletleri (Almanya, Avusturya-Macaristan, Bulgaristan, Os- manlı) cephesinde yenilgi meydana gelince bu devletlerden Avusturya-Macaristan ile Osmanlı İmparatorluğu, daha mütareke günlerinde fiilen parçalanmışlardı. Birer imparatorluk olarak tarih sahnesinden silinmişlerdi. Almanya’da imparatorluk idaresi fiilen çökmüştü. Fakat Almanya’nın fazla parçalanması bahis konusu değildi. Çünkü Almanya nispeten, pek ırk karışıklığı olmayan bir ülkeydi. Bulgaristan’da ise siyasi karışıklıklar almış yürümüştü.

1) Okuduğunuz metinde I. Dünya Savaşı öncesinde ve savaş sırasında Osmanlı Devletinin paylaşılması ile ilgili yapılan hangi gizli anlaşmadan bahsedilmektedir? Sizce bu gizli antlaşmanın yapılmasının sebepleri neler olabilir? Görüşlerinizi belirtiniz.

2) Sizce I. Dünya Savaşı’ndaki gizli antlaşmaların Sevr Barış Antlaşmasının şartlarıyla örtüştüğü söylenebilir mi? Görüşlerinizi belirtiniz.

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 17 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 17 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar