Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 19 Cevabı

Metinler ve görsellerden yararlanarak soruları yanıtlayınız.

KARA FATMA
Fatma Seher Hanım, kendi deyimiyle “Anadoludaki Kara Fatmaların en güçlüsüdür.” Kara Fatma lakabını ona Mustafa Kemal vermiştir. Millî Mücadelede gönüllü milis kumandanı olarak görev yapmış ve Büyük Taarruz sonrasında “üsteğmen” olarak ordudan emekliye ayrılmıştır. Boludan İzmit’e, Afyon’dan Bursa’ya kadar pek çok bölgenin kurtuluşuna katkı sağlamıştır. Kendine bağlanan maaşı bile Kızılay’a bağışlamıştır. Kara Fatma savaş boyunca ve sonrasında esasen Meşrutiyet Dönemi ile birlikte ortaya konulmaya çalışılan örnek Türk kadın modelinin de önemli temsilcilerinden biri olmuştur. Ülkesi için düşmana korku salan ve her türlü fedakârlığa hazır bir kadın olduğu kadar eşi ve çocukları için de şefkatli, sevgi dolu, iyi bir anne ve eş modelidir. Cumhuriyet sonrası örnek kadın modeli de bundan etkilenmiştir.

HALİDE EDİP
Halide Onbaşı olarak da bilinir. Kurtuluş Savaşında cephede Mustafa Kemal’in yanında görev yapmış bir sivil olmasına rağmen rütbe alarak savaş kahramanı sayılmıştır. Savaş yıllarında Anadolu Ajansının kurulmasında rol almış ve gazetecilik yapmıştır. Halide Edip, gazetelerde kadın haklarıyla ilgili yazılar yazmış, ilk yazısı Tanin’de yayımlanmıştır. Kız öğretmen okullarında öğretmenlik ve vakıf okullarında müfettişlik görevlerinde bulunmuştur. 15 Mayıs 1919’da Yunanlıların İzmir’i işgal etmeleri üzerine bu olayı protesto için mitingler düzenlemeye başlamıştır. Müslüman Türk halkını harekete geçiren ve önderlik edenler devrin münevverleri, yazar ve edebiyatçılarındandır.
“Ateşten Gömlek”, “Türk’ün Ateşle İmtihanı” ve “Sinekli Bakkal” en bilinen eserleridir. Halide Edip İstanbul Üniversitesinde edebiyat profesörlüğü, İngiliz Filoloji Kürsüsü Başkanlığı ve bir dönem milletvekilliği yapmıştır.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 19 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar