Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 21 Cevabı

Aşağıdaki metinleri okuyunuz ve sorulan yanıtlayınız.

AMASYA GENELGESİ
Türk Millî Mücadele hareketinin hiç şüphesiz en önemli dönüm noktası Amasya Genelgesidir. Bu bildiri metni Amasyada bulunan ve telgrafla düşüncelerini bildiren komutanların katılımıyla hazırlanmıştır. Amasyada Millî Mücadelenin komutanlarının imzası ve onayı ile ilan edilen genelgeyle Türk milletine egemenliği ve bağımsızlığı yolunda çağrıda bulunulup kendi kaderini kendisinin tayin etmesi istenmiş ve Millî Mücadelenin esasları, yazılı bir metin hâline getirilmiştir. Aynı zamanda Millî Mücadele için dağınık mahallî teşkilatların birleştirilmesi ve millî haklara sahip çıkacak kongrelerin toplanması istenmiştir. Türk istiklal mücadelesinin ilk temellerinin atıldığı kongrelerin çağrıları da genelge ile yapılmıştır. Yayınlanan kararların duyulması halk arasında memnuniyetlik yaratmıştır. Milletten söz edilmesi halk üzerinde iyi ve güven verici etki oluşturmuştur.

ERZURUM KONGRESi
Mondros Ateşkes Antlaşmasının 24. Maddesinde yer alan “Altı Doğu vilayetinde bir karışıklık çıkarsa o iller derhâl güvenliğin sağlanması adına işgal edilecektir.” maddesinin ardından Doğu Anadolu’da faaliyet gösteren Ermeni komitacıların faaliyetlerine son vermek adına bir kongre düzenlenmesi gerekliliği belirtilmiştir. İstanbul hükümetinin Mustafa Kemal Paşayı görevinden aldığı ve hakkında tutuklama kararının çıkarıldığı tebligatı eline geçmeden kendisi askerlik görevinden de istifa etmiş ve sine-i millete dönerek Erzurum’a arkadaşlarıyla beraber yola çıkmıştır. Erzurum Kongresine Mustafa Kemal Paşa önderliğinde Erzurum, Sivas, Bitlis, Van, Trabzon, Muş illerinden Temsil Heyeti dâhil 63 üye katılmıştır. Erzurum Kongresi toplanış şekli bakımından bölgesel olmasına karşın aldığı kararlar bakımından millî bir kongredir.

SİVAS KONGRESİ
Sivas Kongresi, bütün ülkenin birlik ve bütünlüğünü sağlamak amacıyla gerçekleşmiştir. Sivas Kongresinde Erzurum Kongresinde alman kararlar bazı değişikler yapılarak kabul edilmiştir. Kongreye bütün illerden temsilcilerin gelmesi öngörülmüştü ancak bazı bölgelerin işgal altında olması, Damat Ferit Paşa hükümetinin olumsuz tutumu ve ulaşım zorlukları gibi nedenlerle bu durum gerçekleşememiştir. Kongreye toplam 38 delege katılabilmiştir. Erzurum’daki “Şarki Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” de dâhil olmak üzere bütün cemiyetleri kapsayacak şekilde “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti” adıyla yeni bir cemiyet kurulmuştur. Kongrede başkanlığını Mustafa Kemal Paşanın yürüttüğü “Heyet-i Temsiliye, Doğu Anadolu’nun tamamını temsil eder.” yerine “Heyet-i Temsiliye bütün vatanı temsil eder.” denilerek heyetin üye sayısı 16 kişiye çıkarılmıştır.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 21 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar