Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

1) Mustafa Kemal’in Amasya Genelgesi metnini dönemin ünlü komutanlarına imzalatıp onaylatmasının amacı sizce ne olabilir?

2) “Milletin bağımsızlığım yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” Amasya Genelgesi
“Kuvay-ı Millîye’yi etkin millî iradeyi hâkim kılmak esastır.” Erzurum Kongresi
Millî Mücadelenin hazırlık döneminde alman bu kararların ortak amacı sizce ne olabilir?

3) a. Sine-i millete dönmek sizce ne anlama gelmektedir? Bu hareketin Millî Mücadele’de halk üzerindeki etkisi ne olmuştur?

RAUF ORBAY
Rauf Bey ile Mustafa Kemal belirsizlik üzerinde konuşuyorlardı. Mustafa Kemal Paşanın, “Raufcuğum, her şey bitti. Hele böyle buhranlı zamanlarda makam ve rütbenin halk üzerindeki tesiri büyüktür. Bunlarsız ne yapılabilir.” şeklindeki sözleri üzerine Rauf Bey onu ümitlendirecek şu sözleri söylemişti: “Bilakis Paşam, asıl şimdi mevki ve itibarınızın bir kat daha arttığı kanaatindeyim. Vatanın kurtarılması davasına, bir millet ferdi gibi nefsinizi vakfedişiniz üzerine gerek ordu gerekse halk gözünde eskisinden fazla sevgi ve itimada mazhar olacağınızdan eminim.”

KAZIM KARABEKİR PAŞA
XV. Kolordu Kumandanı Kazım Karabekir Paşa, Mustafa Kemal’i ziyarete gelir. Mustafa Kemal Paşanın bulunduğu odaya giren Kazım Karabekir Paşa, Mustafa Kemal’i hürmetle selamlayıp, “Kumandamda bulunan zabitan ve efradın hürmet ve tazimlerini arza geldim. Siz bundan evvel olduğu gibi bundan böyle de bizim muhterem kumandanımızsmız. Kolordu kumandanına mahsus araba ile maiyetinize bir takım süvari getirdim. Hepimiz emrinizdeyiz Paşam!” demiştir.

b. Mustafa Kemal Paşanın istifasının sonrasında yakın arkadaşları Rauf Orbay ve Kazım Karabekir ile olan diyaloglarıyla ilgili çıkarımlarınızı gerekçesiyle birlikte yazınız.

4) Sivas Kongresinde tüm cemiyetlerin tek çatı altında toplanması ve Heyet-i Temsiliye’nin bütün vatanı temsil etmesi kararları kongrenin hangi özelliğini ortaya koymaktadır?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 22 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 22 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar