Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 23 Cevabı

Metinlerden yararlanarak soruları yanıtlayınız.

1. Metin
ETHEM BEY
İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinden sonra Yunanlılara karşı “millet hattı” denilen bir cephe oluşturulmuştur. Ayrıca teşkil ettiği “Kuvay-ı Seyyare” adı verilen milis kuvvetleriyle Millî Mücadeleyi tehdit eden Balıkesir’in kuzeyinde tehlikeli bir hâl alan Anzavur İsyanını, daha sonra Ankara’yı tehdit eden Düzce ve Adapazarı civarındaki isyanları bastırmış, bu başarıları ona büyük şöhret kazandırmıştır. Ankara’da bütün milis kuvvetlerinin dağıtılıp Ethem’in gelişigüzel asker toplamasının yasaklandığı gibi kendisine bağlı birliklerin Batı Cephesi Kumandanlığı emrine girmeleri istendiğinde kendisini Kuvayı- Seyyare ve Kütahya yöresi kumandanı ilan etmiştir. Düzenli ordunun kurulması sonrasında isyan başlatarak Kütahya’dan Gediz’e çekilmiş ve I. İnönü Savaşı sırasında Yunan ordusuna katılmıştır.

2. Metin
AHMET ANZAVUR
Alaylı bir subay olarak binbaşı rütbesiyle ordudan emekliye ayrılmış, itibarlı bir kimse olarak tanınmıştır. Taşralı ileri gelenler arasında Kuvay-ı Millîye’ye yönelik geleneksel muhalefeti temsil eden isimlerden biridir. 1919 yılında Anadolu’da giderek güçlenen millî direnişi kırmak üzere Bandırma, Biga, Susığırlık (Susurluk) gibi kazalarda cebren veya rıza yoluyla destek bulduğu bir dizi isyan hareketi tertiplemiştir. Buralarda şahsi nüfuzunu da kullanarak Kuvay-ı Millîyecilerin dinsiz oldukları ve köylüleri çocuklarıyla beraber katledecekleri gibi pek çok safsatayı yaymış, Yunan ordusuna karşı gelmenin küfür ve isyan olduğunu telkin etmiştir. Türkçeye Kuvay-ı Millîye karşıtlığı anlamındaki “Anzavurluk” kelimesini kazandırmış, inatçı, tutucu, kibirli, gösterişi seven ve cahil cesaretine sahip kişiliğiyle nam salmıştır. İngilizler için Çanakkale Boğazının güvenliğini sağlamanın yanı sıra Ayvalık yöresinde Yunanlılarla çarpışan millî kuvvetleri yok etme gibi amaçlara hizmet etmiştir.

Heyet-i Nâsıha (Nâsıhat Heyeti), Mondros Mütarekesi sonrası Anadolu’da önce İstanbul hükümeti, Millî Mücadele sırasında ise Heyet-i Temsiliye ve Ankara hükümeti tarafından halka “nâsıhat” vermek amaçlı oluşturulmuş “öğüt kurulları’dır. Mustafa Kemal’in Beypazarı’ndaki durum ve ayaklanmanın bastırılması için yapılması gereken şeyler hakkında bilgi vermesinden sonra Beypazarı halkına Kuvay-ı Millîye’yi anlatmak; TBMM, saltanat ve hilafet gibi konuları konuşmak ve halkın bu konulardaki kuşkularını gidermek üzere Heyet-i Nâsıha oluşturularak isyan bölgesine gönderilmesine karar verilmiştir. Bu dönemde Mustafa Kemal Paşa, Ankara’yı tehdit eden Düzce ayaklanmasını, Bolu-Mudurnu hattında durdurmak ve etkisiz hâle getirmek için de birtakım askerî tedbirler almanın yanı sıra ayaklanma bölgesine doğru bir de Heyet-i Nâsıha göndermiştir. Bolu’ya gönderilmesi kararlaştırılan Heyet-i Nâsıhanın görevi, Bolu ve Düzcelileri Kuvay-ı Millîye saflarına çekmek ve böylece millî bir teşkilat vücuda getirmek, Ankara harekâtının Padişaha karşı değil, yurdu her yönüyle işgal eden İtilaf Devletlerine karşı yapıldığını anlatmak ve tek yönlü şartlanan halkı aydınlatarak Ankara tarafına çekmektir.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 23 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar