Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 27 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 27 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 27 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 27 Cevabı

Metinleri ve haritayı inceleyerek soruları cevaplayınız.

Ana hatları 24 Nisan 1920’de San Remo Konfe- ransı’nda kararlaştırılan Sevr Barış Antlaşması, Mayıs 1920de Osmanlı hükümetine sunuldu. Paris’e giden Osmanlı Devletinin heyet başkanı Tevfik Paşa, sadrazam Damat Ferit Paşaya yazdığı 17 Mayıs 1920 tarihli mektupta “teklif edilen barış şartlarının Osmanlı Devletinin dağılmasından ve padişah hazretlerinin kutsal haklarının yok edilmesinden başka bir şeyi kapsamadığını” belirtmiştir. Buna rağmen Vahdettin’in başkanlığında toplanan Şûra-yı Saltanat, 22 Temmuz 1920de “zayıf bir mevcudiyeti, mahva tercih etmeye değer” görüp antlaşmanın kabul edilerek onanmasına karar vermişti. İstanbul hükümeti delegeleri; Türk topraklarını parçalayan, Türklere bırakılan arazi üzerinde millî şeref ve haysiyetle bağdaşmayan, millî hâkimiyeti tanımayan bu antlaşmayı Sevr’de 10 Ağustos 1920de imzaladı.
Büyük Millet Meclisi 19 Ağustos 1920 tarihli toplantısında Sevr Antlaşmasını imzalayanların ve bunu onaylayan Şûra-yı Saltanatta bulunanların vatan ihanetiyle itham olunarak vatansız sayılmaları kararını aldı. Aynı zamanda Büyük Millet Meclisi hükümeti bu antlaşma ile kendini hiçbir surette bağlı görmediğini de ilan etti.
Tarihçi Bernard Lewis’e göre “Sevres Antlaşması çok insafsızdı ve Türkiye’yi en zengin illerini ilhak eden devletlerin ve ulusların insafına dayanarak yaşayabilecek çaresiz, kötürüm ve gölge bir devlet hâlinde bırakacaktı. Yenilmiş Almanya’ya empoze edilenden çok daha ağırdı ve Türkiye’de bir ulusal yas günüyle karşılandı.”
Bir ön söz ve 433 maddeyi kapsayan Sevr Barış Antlaşmasının Osmanlı hükümeti tarafından imzalanması Anadolu’da Millî Mücadele azmini kuvvetlendirmiş, o günlerde Mustafa Kemal Paşanın ifade ettiği üzere “İdamımıza hükmeden düşmanlarımıza karşı daha azimkârane (kararlı) ve daha kuvvetli mukavemet (direniş) çareleri düşünmek” gerekmiştir.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 27 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar