Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 28 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 28 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 28 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 28 Cevabı

B Ö L Ü M IV. AZINLIKLARIN KORUNMASI
MADDE 140. Türkiye, 141., 145. ve 147. maddelerin kapsadığı hükümlerin temel yasalar olarak tanınmasını ve hiçbir yasanın, hiçbir tüzüğün ve hiçbir padişah buyruğunun ya da resmî işlemin, bu hükümlere aykırı ya da bunlarla çelişir olmamasını, hiçbir yasanın, hiçbir tüzüğün, hiçbir padişah buyruğunun ve hiçbir resmî işlemin söz konusu hükümlerden üstün sayılmamasını yükümlenir.
MADDE 151. Başlıca Müttefik Devletler, bu bölümdeki hükümlerin yerine getirilmesini güvence altına almak için ne gibi önlemler alınması gerektiğini, Milletler Cemiyeti Konseyi ile birlikte inceledikten sonra saptayacaklardır. Osmanlı hükümeti, bu konuda alınacak bütün kararları şimdiden kabul ettiğini bildirir.

1) Sevr Antlaşması ile Osmanlı Devleti’ne bırakılan egemenlik hakkı konusunda yorumunuz nedir?

2) Sevr Antlaşması ile öngörülen sınırları gösteren haritayı, Türk milletine tanıyacağı bağımsız yaşama hakkı açısından nasıl yorumlarsınız?

3) Sevr Antlaşmasına İstanbul ve Ankara (BMM) hükümetlerinin bakışını ve vermiş oldukları tepkiyi karşılaştırınız?

4) Bernard Lewis’in de görüşlerinden hareketle Sevr paylaşımına katılan devletlerin Türkiye’nin en zengin illerini ilhak etmesinin amaçları neler olabilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 28 Cevabı 12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 28 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 28 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar