Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

Metinlerden ve görsellerden yararlanarak soruları cevaplayınız.
Güney Anadolu’da millî cephelerin kurulması, Mondros Mütarekesinin İtilaf Devletleri tarafından tek taraflı ve haksız olarak yorumlanıp bu bölgedeki topraklarımızı işgal etmesinden ileri geldi.
Mondros imza edildiği vakit bu topraklar yabancı işgali altında bulunmuyordu.
Adana ve çevresi yabancılar tarafından Kilikya terimi ile ifade ediliyordu. Fransızların esas amacı halkının yüzde doksanı Türk olan bu bereketli bölgeyi sömürge hâline getirmekti. Türklerin kendilerine boyun eğmeyeceklerini de bildikleri için Ermeni azınlığa dayanarak Türk nüfusunu kıracak hareketlere girişmeyi faydah buldular. Ermenilerden bir intikam alayının kurulmasına müsaade ettiler ve Ermenilerin Türklere zulüm ve hakaret yapmalarına göz yumdular.
Türk halkı her ne pahasına olursa olsun Kilikyanın Türklüğünü savunmaya azmetmişti. Merkezi İstanbul olmak üzere “Kilikyalılar Cemiyeti” kurulmuş, cemiyet faaliyetlerini Adana bölgesine nakletmişti. Topçu Kumandanı Kemal Bey “Doğan takma adıyla”, Piyade Yüzbaşı Osman Bey “Tufan takma adıyla”, Yüzbaşı Ra- tib Bey “Sinan Paşa takma adıyla” Adana Cephesinde büyük yararlıklar gösterdiler. Merkezi Niğde’de bulunan 11. Tümen de bu cephe ile yakından ilgilendi ve yardımlarda bulundu. KaraisalI müftüsü Hoca Mehmet Efendi de halka: “Padişah, İngilizlerin şer aleti olmaktadır. Ona itaat etmek şeriat hükümlerine aykırıdır. Dolayısıyla din ve memleketi kurtarmak için mücadeleye atılan reislere ve kumandanlara katılmak ve onlara itaat etmek farzdır.” diye hitap etti.

1) Kilikya olarak adlandırılan Adana ve çevresinin işgaline karşı oluşan millî direnişin haklılığı ile Misa- kı millî kararları arasında nasıl bir ilişki kurabilirsiniz?

2) Fransızların güney illerinin işgalinde Ermenileri kullanmasını hangi gerekçelerle açıklayabilirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 31 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 31 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar