Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

“GAZİ” ANTEP
Türkler, hürmetle eğiliniz. Antep karşısındayız! Onu, o aşkı vatan timsalini, kendi ezelî ve fıtri (doğuştan) kahramanlığınızı selamlıyorsunuz. Antep’in destani zaferini millet heyecanlar içinde takip ediyor ve dokuz aydır her gün Antep, kendi, o destana yeni bir sahife-i celadet (kahramanlık) ilave ediyor.
Fethedilecek yerler askersiz, topsuz, tüfeksiz dört beş zavallı kasabacık idi. Osmaniye, Antep, Urfa ve Mardin. Fransız ordusu gezmeye gider gibi alaylar, şakalar içinde yola düzüldü. Onlar ilk merhalede, mavi gömlekli halkın kendilerini alıştırdığı gibi bu havalide de Fransız ordusu gözükür gözükmez, yerlilerin önlerinde hemen rükû edeceğini zannediyorlardı. Fakat bir gün birdenbire bir mermi sağanağına tutuldular. “Kemallilerin hafifi bir eşkıya çetesi olacak.” dediler (sandılar). Hâlbuki Antep karşısında idiler.
Ve işte o zaman bu zamandır o gün durdukları yerden bir adım ilerleyemediler. Frenkler (Fransızlar) karşılarında topu topu bir avuç insan görüyorlardı ve zavallıların kumandanı yoktu;
topu, zırhı, silahı yoktu. Hangi kabiliyetle hangi mucize ile bu kadar zaman dayanabiliyorlardı. O bir avuç ahaliyi ezmek için ne mümkün ise hepsi yapıldı. Şehri muhasara (kuşatma) ettiler, demir tellerle ördüler, aç bıraktılar. Mahsur kalan halk, bahçelerindeki fıstıkların meyvesiyle karınlarını doyurdu. Fakat dallarıyla Frenkleri döğdü.
Gaziantep, sen bugün yalnız cenup (güney) hudutlarını müdafaa etmiyorsun, cenuptaki hukukumuzu ebedî bir surette tespit ediyorsun. Frenkler, Şark (Doğu) sulhunu istedilerse, İngilizleri o fikre imale ettilerse, başlıca sebep sensin. Çalınmış hukukumuzu kazandıracak hep sensin!
Sen bir abidesin. Sen ikinci bir Plevne, ikinci bir Çanakkale’sin. Onun için hükümet bugün senin yaralı ve asil göğsüne “Gazi” nişanını takarken, bütün millet birden karşında şükranla eğiliyor.

3) Müfide Ferit’in kaleme aldığı yazıya göre Antep halkı karşısında “hürmetle eğiliniz” denmesinin gerekçesi nedir?

4) Antep savunması ile ilgili yazısından hareketle Müfide Ferit’in duygu ve düşüncelerini nasıl değerlendirirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 32 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 32 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar