Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 33 Cevabı

Metinden ve görsellerden yararlanarak soruları cevaplayınız.
1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonucunda Kars, Ardahan ve Batum sancakları (Elviye-i Selase) savaş tazminatı olarak Rusya’ya verilmişti. Bu tarihten itibaren 40 yıl boyunca Rus işgalinde kalan bölge, 3 Mart 1918 Brest-Litovsk Antlaşmasının ardından tekrar ana vatana katılmıştı. Ancak bu durum uzun sürmemiş, 30 Ekim 1918 tarihli Mondros Mütarekesi ile Osmanlı Devleti tekrar bölgeyi boşaltmıştı. Bu dönemde İngiliz- ler bölgede Ermeni ve Gürcüleri destekleyerek hâkimiyet kurmak istemiş, buna karşın Türk ve Müslüman halk tarafmdan da bağımsızlık mücadelesi başlatılmıştı.
Halk mücadele kararı ile teşkilatlanmaya çalışırken Kars’ta bulunan ve henüz ordusunu geri çekmeyen 9. Ordu Kumandanı Yakup Şevki Paşanın da destekleriyle Wilson Prensiplerine dayalı bağımsız bir teşkilatın kurulması için harekete geçilmiştir.
Ekim-Kasım 1918’de merkezi Ahıska olmak üzere “Ahıska Hükümet-i Muvakkatası (geçici)”, merkezi İğdır olmak üzere “Araş Türk Hükümeti” ve merkezi Kars olmak üzere “Kars İslam Şûrası” kurulmuştur. Ocak 1919’da 131 delegenin katılımıyla düzenlenen Büyük Kars Kongresinde bütün sancak ve kaza millî şûraları birleştirilerek merkezi Kars olmak üzere “Cenub-i Garbi Kafkas Hükûmet-i Muvakkata-i Milliyesi” kurulmuş ve başkanlığına da Cihangiroğlu İbrahim Bey getirilmiştir. Hükümete Kars, Ardahan ve Batum sancakları ve kazaları ile Nahcivan, Ordubad, Culfa, Ahıska ve Ahılkelek bölgelerinin bağlı olması kararlaştırılmış, 18 maddelik bir anayasa da kabul edilmiştir. Bir müddet sonra seçimlere gidilerek 1 Mart 1919’da “Cenub-i Garbi Kafkas Hükûmet-i Muvakkata-i Milliyesi Parlamentosu” açılmıştır.
Cenub-i Garbi Kafkas Hükûmet-i Muvakkata-i Milliyesi, 25 Mart 1919’a gelindiğinde de tam bağımsızlığını ilan ederek “Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti” adını, Cihangiroğlu İbrahim Bey de “Cumhurbaşkanı” sıfatını almıştır. Cenub-i Garbi Kafkas Hükümetinin topraklarında nüfusun 1.534.824’ünü Müslümanlar, 227.324’ünü de Rus, Rum ve Molokanlar oluşturmaktaydı.
Cenub-i Garbi Kafkas Hükümeti; İngiliz, Rus, Ermeni ve Gürcülerle hem siyasi hem de silahlı olarak mücadele etmiştir. 13 Nisan 1919’da İngilizlerin hileleri ile beklenmedik bir anda meclise baskın yapılmış ve hükümet dağıtılmıştır. Hükümetin önde gelen üyeleri tutuklanarak Malta’ya sürgün edilmiştir. 30 Nisan 1919’da da idare Ermenilere teslim edilmiştir. Bundan sonra da bölgede millî teşkilatlanmalar sürdürülmüş, Kars tekrar bağımsızlığına kavuşana kadar Ermenilerle mücadele edilmiştir.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 33 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar