Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 35 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 35 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 35 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 35 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

Düzenli Orduya Geçiş
Kuvay-i Milliye’den düzenli orduya geçiş yapıldı.

I. İnönü Zaferi
Yunanlılarla I. İnönü Savaşı yapıldı. Zaferin ardından İstiklal Marşı milli marş olarak kabul edildi. TBMM, Londra Konferansına çağrıldı. Sovyet Rusya ile Moskova Antlaşması ve Afganistan ile dostluk antlaşması imzalandı.

II. İnönü Zaferi
Düzenli ordu ikinci kez Yu nanlıları mağlup etti.

Tekalif-i Milliye Emirleri
Tekalif-i Milliye emirleri yayımlandı. Bu emirler doğrultusunda halk, ordunun giyim, erzak ve cephane ihtiyaçlarını karşıladı.

Sakarya Zaferi
Bu savaşta Mustafa Kemal: “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanıyla ıslanmadıkça terk olunamaz. Onun için küçük büyük her birlik bulunduğu mevziden atılabilir/1 emrini vererek topyekun savaş taktiği uyguladı. Savaşın sonunda Fransa ile Ankara; Kafkas Cumhuriyetleri ile Kars Antlaşması imzalandı.

Büyük Taaruz
Bu savaşta Mustafa Kemal: “Ordular! İlk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!” emrini verdi. Savaş sonunda Batı Anadolu düşman işgalinden kurtarıldı. İtilaf Devletleri ateşkes teklifinde bulundular. Böylece Kurtuluş Savaşının askeri dönemi sona erdi.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 35 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar