Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 37 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

Kurtuluş Savaşında eli silah tutanların cephede olduğu dönemde, İnebolu’ya çıkarılan silah ve cephanelerin Kastamonu üzerinden Ankara’ya ulaştırılmasında kadınlarla yaşlı erkeklerin insan üstü çalışmaları olmuş, bu çalışmaları gerçekleştiren kahramanlarımız da tarihe geçmiştir.
Tarihe geçen kadın kahramanlarımızdan birisi de Seydilerli Şehit Şerife Bacıdır. Şerife Bacı 1921 yılının çetin geçen kış mevsiminin ilk aylarında, sırtında çocuğu ve önünde kağnısı ile İnebolu’ dan Kastamonu’ya cephane taşımış, kağnısıyla beraber Kastamonu Kışlası önüne kadar gelmiş, mermileri ve çocuğunu korumak uğruna donarak şehit olmuştur. Fırtına ve tipinin sabahında Kastamonu kışlasından çıkan devriye ekibi, bir bebeğe ait olan ağlama sesini takip ettiklerinde sahibi donmuş bir kağnıyla karşılaşılan Kağnıda üzerileri kardan etkilenmemesi için bir battaniyeyle örtülmüş cephane ile cephanelerin arasındaki kuru otlara yatırılmış bir bebek bulurlar. Yapılan incelemeler sonucunda şehit olan kadının bir gece önceki tipide kaybolan Şerife Bacı olduğu tespit edilir.
Şehit Şerife Bacı adı, Kastamonu’da Seydiler’de, İnebolu’da ve yurdun birçok yerinde Kurtuluş Sava- şı’nın kadın kahramanlarını simgelemektedir.

CEPHEDE OLAMASAK DA DUALARIMIZ MEHMETÇİKLERİMİZLE…
Sivas Belediyesine ait Yenişehir Hanımlar Kültür Merkezi ve Bahtiyar Bostan Özgecan Hanımlar Yaşam Merkezinde kurs gören bayanlar, Suriye’nin Afrin kentinde, terör örgütü PKK/YPG’ye yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekâtına katılan askerler için kazak, atkı, bere ve boyunluk örüyor.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 37 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar