Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 45 Cevabı

Aşağıda verilen metni göz önünde bulundurarak sorulan cevaplayınız.

MEHMET RİFAT (BÖREKÇİ) (1860-1941)
Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilk Diyanet İşleri Başkam’dır.
Mazhar Müfıd (Kansu) anlatır: “Ekmekçiye bile verecek paramız kalmamıştı… Mustafa Kemal Paşa ile bu konuyu görüşürken bulduğum çareleri kabul etmedi. Yarı geceye kadar hep düşündük. Para bulunması hususunda bir karar
neticeye ulaşamadık…
“Hele bakalım, sabah olsun, yine düşünürüz.” sözleriyle odalarımıza çekildik… Gece düşünmekten uyuyamamış olduğumdan, yatağımda istirahat halinde iken kapı vuruldu. İçeriye giren kişi Müftü Efendinin geldiğini söyledi. Rifat Efendi kendisi ve eşi için cenaze ve defin masraflarını karşılamak üzere muhafaza ettiği 1000 Lirayı Mazhar Müfide (Kansu) teslim etti.
Mehmet Rifat Efendinin Millî Mücadeledeki asıl anılması ve Milletçe minnet ile yâd edilmesi gereken hizmeti, Millî Mücadelenin doğru ve bu mücadeleye katılmanın her Türk üzerinde bir borç olduğu yönündeki fetvasıdır. Şeyhülislam Dürrizade, 11 Nisan 1920de Millî Mücadele hakkında fetva verdi. Bu fetvada “Ana- doludaki Millî Mücadele harekâtınm Padişah ve Halifeye karşı bir isyan olduğu, bu harekâtın içinde bulunanlara karşı saldırı yapılmasının gerekli olduğu, yakalandıklarında öldürülmelerinin dinen vacip olduğu, bu mücadelede öldürülürler ise şehit olacakları” ileri sürülmüştü. Fetva gazetelerde yayımlanmış, ayrıca Anadoluda İngiliz ve Yunan uçakları ile ve bir kısım kendini bilmez kişiler tarafından halka dağıtılmıştı. Dürri- zade’nin fetvası, Millî Mücadelede yer alan askerler üzerinde yer yer etkili olmuş, hatta askerlikten firarlar başlamıştı.
İşte tam bu sırada meseleyi bütün yönleriyle ele alarak İslam dininin doğru hükmünün ortaya konulması ve millete duyurulması gerekiyordu. Bu yüce görevi Ankara Müftüsü Rifat Efendi bizzat kendi kalbinin sesiyle yerine getirmiştir. Hem İslam dini, hem akıl ve mantık ve hem de siyaset bakımından tüm zamanların şaheseri olarak görülmesi gereken “Fetvayı An- karada bulunan beş müftü, dokuz müderris ve medrese müdürü ile altı kişilik ilmiye sınıfından oluşan toplam 20 kişi ile hazırlamıştır.
“Fetva”, Mustafa Kemal Paşanın emirleri ile bütün yurt sathma gönderilmiş, yerel gazetelerde yayımlanmış ve ayrıca İstanbulda yayımlanan gazetelerde de yayımlatılmıştır. Bu “fetva” üzerine Ankara Müftüsü Rifat Efendi, Damat Ferit Paşa Hükümeti tarafından müftülük görevinden azledilmiş, idamına karar verilmiş ve idamm infazı için yakalanarak İstanbul’a getirilmesi istenmiştir.
23 Nisan 1920’de Müftü Efendinin de içinde yer aldığı Heyet-i Temsiliye üyelerince Cuma namazının ardından Hacı Bayramı Velinin türbesinde yapılan duayı müteakiben Ankara’da açılmış bulunan Büyük Millet Meclisi tarafından Ankara Müftülüğü görevinde tutulmuştur.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 45 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar