Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 5 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 5 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 5 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 5 Cevabı

Aşağıda verilen metni dikkate alarak soruları cevaplayınız.

MUSTAFA KEMAL’İN ÖĞRENİM HAYATI
Mustafa okul çağına gelince anne ile baba arasında görüş ayrılığı belirdi. Geleneklere bağlı olan annesi onun dinî törenle, İlâhîlerle mahalle mektebine gitmesini istiyordu. Aydın görüşlü olduğu anlaşılan babası ise onun yeni açılan ve modern eğitim yapan Şemsi Efendi İlkokulunda eğitim görmesini arzu ediyordu. Neticede baba olayı diplomatça çözümledi. Mustafa önce İlâhîlerle, dinî törenle mahalle okuluna başladı, birkaç gün sonra da oradan alınarak yeni öğretim metotları uygulayan Şemsi Efendi okuluna başladı.
İlköğrenimini Şemsi Efendi okulunda tamamladıktan sonra Selânik Mülkiye Rüştiyesine (ortaokul) başladı. Ancak burada öğrenciler arasındaki bir kavga dolayısıyla öğretmenlerinden birinin sert muamelesi yüzünden okulu terk etti. Selanik Askeri Rüştiyesinin sınavlarını kazanıp bu okula devam etti.
Atatürk’ün yetiştiği dönemde ülkede geleneksel yöntemlerle eğitim veren medreseler vardı. Aynı zamanda Batılı örneklerine göre kurulmuş, ordunun ihtiyacını sağlayan askerî okullar ile çeşitli meslek mensuplarını yetiştiren meslek okulları bulunuyordu. Ayrıca azınlıkların kendi cemaatlerine yönelik azınlık okulları vardı. Bunlar dışında kapitülâsyonlardan yararlanarak açılan bazı yabancı okullar da faaliyetteydi. Okulların her biri kendi amaçları doğrultusunda öğrenci yetiştiriyordu.
Askerî okullar, zamanın en iyi devlet okulları kabul ediliyordu. Bu okullarda eğitim parasızdı ve dersler ihtisas sahibi öğretmenler tarafından verilmekteydi. Pozitif düşünceli, olayları objektif yorumlayabilen, vatansever öğrenciler yetiştirilmekteydi. Atatürk’ün yetişmesinde bu okulların özel bir yeri vardır.
Mustafa Kemal, Selanik Askerî Rüştiyesini başarı ile bitirdikten sonra Manastır Askerî İdadisine yazıldı. Harp Okuluna İstanbul’da 13 Mart 1899’da başladı. Harbiye öğrenimini tamamladıktan sonra Harp Akademisine girdi ve 1905 yılında kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 5 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar