Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 55 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 55 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 55 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 55 Cevabı

Aşağıda verilen metni göz önünde bulundurarak soruları cevaplayınız.

TÜRK MEDENİ KANUNU (17 ŞUBAT 1926)

Genel olarak hukuk, toplumu düzenleyen ve yaptırım gücü bulunan kurallar bütünü olarak tanımlanır. Devletlerin hukuk düzenleri, oradaki siyasal rejime, dünya görüşüne ve toplum anlayışına göre değişiklikler göstermektedir. Osmanlı Devleti, dini temeller üzerinde yükselen, çok uluslu, çok dinli ve çok dilli bir devlet olduğu için hukuk düzeni de buna göre şekillenmişti. Dolayısıyla Osmanlı Devleti’nde bir hukuk birliği yoktu. Müslüman olmayan vatandaşlara kendi dinsel hukuk kurallarını uygulama hakkı tanınmıştı.
Türkiye Cumhuriyetinin çağdaş, laik ve demokratik bir yapıya kavuşturulması için toplum hayatının bu ilkelere göre düzenlenmesi gerekliydi. Osmanlıdan kalan Mecellenin oluşturmak istenen yeni Türk toplumunun günlük ihtiyaçlarına cevap veremeyeceği anlaşılınca yeni bir medeni kanun hazırlığına girişildi ve İsviçre Medeni Kanunu, Türk sosyal hayatına en uygun medeni kanun olarak kabul edildi.
Türk Medeni Kanununun kabulü ile eğitimde, çalışma hayatında ve hukuk alanında kadın-erkek eşitliği sağlanmış, resmî nikâhla evlenme ve boşanma devlet denetimine alınmış, erkeğin birden fazla kadınla evlenmesi yasaklanarak kadına da boşanma hakkı tanınmıştır. Miras konusunda kız ve erkek çocuklar arasında eşitlik sağlanmıştır.
Kabul edilen bu medeni kanun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bütününü kapsadığı için Patrikhanenin dünyevi yetkileri de kaldırılmıştır.

Medeni Kanun ile hangi alanlarda yeni düzenlemelerin gerçekleştirildiği söylenebilir?

Sizce Osmanlıdan kalan Mecellenin yerine hangi sebeplerle yeni bir medeni kanuna gerek görülmüş olabilir?

Medeni Kanun ile toplum yaşamında meydana gelen değişimler hakkında neler söyleyebilirsiniz? Görüşlerinizi maddeler hâlinde yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 55 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 55 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar