Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

1925’te çıkan Kıyafet Kanununun ulus kimliğinin kazanılmasına etkisi sizce ne olabilir?

Şapka konusu ilk kez 1915 yılında Batıcılık akımı çerçevesinde dile getirilmiş ve fesin yerini şapkanın alabileceği yönünde görüşler kaleme alınmıştır. Ancak fesin dinî bir sembol olarak görüldüğü halk arasmda bu görüş geçerlilik kazanmamıştır. Mustafa Kemal Paşa 25 Ağustos 1925’te Kastamonu ve çevresine ilk yaptığı seyahati sırasında uygar Türkiye’nin dış görünüşü ile de uygar olduğunu göstermesi gerektiğini ifade ederek memlekette giyilmesi gereken kıyafetin tanımını yapmış ve bu kıyafeti tamamlayan başlığa da “şapka” denildiğini belirtmiştir. Takip eden günlerde din adamlarının kıyafetleri konusunda düzenleme yapılmış ve din adamı olmayanların dinî kıyafetle gezmeleri yasaklanmıştır.

Kıyafet Kanunu ile sizce neler amaçlanmıştır, gerekçelendirerek yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 64 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 64 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar