Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 65 Cevabı

Metin ve görsellerden yararlanarak soruları yanıtlayınız

1925 yıbnda çıkarılan Şapka Kanunu ve kıyafete ilişkin düzenlemeler halkın günlük yaşamında önemli bir değişimi simgelemektedir. Bu alanda yenilik yapılması gereksinimi Batılılaşma anlayışı ile birlikte ortaya çıkmış, çoğunlukla devlet memurlarının giyim kuşamlarından başlamak üzere Batılı toplumlarca benimsenen giyim şekli Türklerin de hayatına girmeye başlamıştır.

1934 yılında çıkarılan Soyadı Kanunu ile okul, askerlik, tapu, miras işlerinde ortaya çıkan güçlükler ve karışıklıklar önlenmiştir. Ayrıca çıkarılan bir kanunla lakap ve unvanlar, sivil rütbe, nişan ve madalyalar kaldırılmış ancak vatan savunması yolunda ahnan nişanları taşımak serbest bırakılmıştır.

Cumhuriyet sonrasında başlayan inkılaplar sürecinde sosyal hayatın düzenlenmesine yönelik gelişmelerden biri de 1925 yılında tekke ve zaviyelerin kapatılmasıdır. Bu kanunla şeyh, derviş, mürit, dede, baba gibi unvan ve sıfatların da kullanılması yasaklanmıştır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi takvim, saat, rakam ve tatil günlerinde ortaya çıkan karmaşıklığı ortadan kaldırmak için 1926 yıbnda miladi takvim kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca kullanılmakta olan endaze, okka, arşm gibi ağırlık ve uzunluk ölçü birimleri kaldırılmıştır. Bunların yerine uzunluk ölçülerinde modern dünyanın kullandığı metre sistemine, ağır- bk ölçülerinde ise gram sistemine geçilmiştir.

1926 yıbnda Medeni Kanunun kabul edilmesinin ardından 1930 yılında kadınlara belediye seçimlerinde seçme ve seçilme hakkı 1933 yıbnda muhtarlık seçimlerine katılma hakkı tanındı. Ayrıca 1934 yılında Türk kadını milletvekili seçimlerinde seçme ve seçilme hakkını elde ederek eğitim ve öğretim hatta iş hayatının kapılarını ardma kadar açmış hem sosyal hem siyasal hayatta eşitliğe kavuşmuştur.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 65 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar