Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 69 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 69 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 69 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 69 Cevabı

Metin yararlanarak soruları yanıtlayınız.

Millî Mücadeleden sonra kurulan Türkiye Cumhuriyeti ekonomik, toplumsal ve siyasal bakımdan güçsüz durumdaydı.
Kurulan yeni devletin güçlenmesi için ekonomik kalkınma politikalarına gereksinim duyulmaktaydı. 17 Şubat 1923 yılında yapılan Türkiye İktisat Kongresinde alınan kararların en önemlileri; sanayinin ve sanayicinin teşvik edilmesi, sanayiciye kredi imkânı verilmesi ve ulusal ticaret bankası kurulmasıydı. Bu Kongrede ticaret ve sanayi alanında devlet eliyle kredi verecek Türkiye İş Bankasının kurulması kararlaştırılmıştır. İş Bankası, 1924 yılında Cumhuriyet Döneminin özel sermaye aracılığı ile kurulan ilk ana ticaret bankası olması açısından önemlidir. Şubeleri daha çok tarım ve ticaretin yoğun olduğu yerlerde ve liman kentlerinde kurulmuştur. Türk toplumunda tasarruf bilincinin yerleşmesi ve gelişmesinde büyük rol oynamış, 1928 yılında Türkiye’ye ülke genelinde tasarruf alışkanlığını kazandırmak amacıyla kumbarayı sunmuştur.

Türkiye İş Bankasının kurulmasıyla özel sektöre dayalı bir kalkınma politikası hedeflenmiştir, bu durum Yeni Türkiye’nin ekonomi politikası hakkında bize nasıl bir yorum yapma imkânı vermektedir?

İş Bankası şubelerinin daha çok tarım ve ticaretin yoğun olduğu yerlerde ve liman kentlerinde kurulmuş olmasından hareketle bankanm kuruluş amacıyla ilgili neler söyleyebilirsiniz ?

3 Haziran 1933’te ATATÜRK tarafından kurulan Sümerbank, Türkiye’nin sanayileşmesine öncülük etmiş bir kurumdur. Birinci Beş Yıllık Sanayi Planı doğrultusunda belirlenen yatırımları yaşama geçirme görevini üstlenmiştir. Türkiye’nin öncelikli ihtiyaçlarının yer aldığı bu planda dokuma sektörüne özel bir önem verilmiştir. Sümerbank fabrikalarında sosyal altyapılar kurulmuş; beslenme, giyim, kreş ve okul olanaklarının da içinde bulunduğu sosyal uygulamalara da yer verilmiştir. Fabrikaların çalışanlarına sağladıkları olanaklar ve onların temel ihtiyaçlarına ilişkin yardımlar, özellikle îkinci Dünya Savaşının kıtlık düzeyine varan koşullarında büyük bir anlam kazanmıştır. Bu politika, işçilerin iş yerine bağlılığını

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 69 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 69 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar