Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 70 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 70 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 70 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 70 Cevabı

sağlamada uzun vadede etkili olduğu gibi çalışma yaşamında emek değeri ve işçi refahı açısından da olumlu birer örnek oluşturmuştur. Böylece fabrikalar yalnızca ekonomik ve ticari faaliyet yürüten bir işletme olmakla kalmamış, bütün yurttaşların temel ihtiyaçlarının giderilmesine ve refah düzeyinin artırılmasına da çalışılmıştır. Sümerbank fabrikaları aynı zamanda işçilerin ve kurulmuş olduğu bölgedeki halkın sosyalleşmesini sağlayan birer sosyal kurum olarak öne çıkmıştır.

Sümerbank fabrikalarının çalışanlarına sağladıkları olanaklar ve onların temel ihtiyaçlarma ilişkin yardımları, Türk Devletinin hangi niteliklerini yansıtmaktadır?

Sosyal uygulamalara yer vererek fabrikaların çalışanlarına sağladıkları olanaklarla sizce ne amaçlanmış olabilir?

Madenler, Osmanlı İmparatorluğunda hâzinenin önde gelen gelir kaynaklarından biri olmasına rağmen Osmanlı madenciliğinde kalıcı ve büyük bir gelişme sağlanamamıştır.
Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devletini ekonomik yönden kalkındırmak için ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarının etkili bir biçimde kullanılması gerekiyordu. Bu bakımdan sanayinin bel kemiğini oluşturan maden ve elektriğin yurt içinden kolay ve ucuz bir şekilde elde edilmesi oldukça önemli bir yer teşkil etmekteydi. 1925’te Türkiye Sanayi ve Maadin Bankası kuruldu. Ekonomik durumu ve teknik imkânları nispetinde devraldığı sanayi tesislerini belirli bir seviyeye ulaştıran banka, madencilik alanında kapsamlı çalışmalar yapamadı. Bunu gerçekleştirmek için Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleriyle 1935’te bir iktisadi devlet teşekkülü olan Etibank kurulmuştu. Bankanın adı, Etilerin madeni ilk kez bulmasına dayanarak verildi.

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 70 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 70 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar