Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevabı

Metinlerden yararlanarak sorulan cevaplayınız.
Millî Mücadele kazanıldıktan sonra Atatürk’ün “Asıl iş şimdi başlıyor.” sözleri ile Ulusal Kurtuluş Hareketinin ikinci ve belki de esas aşaması olan “çağdaşlaşma” hamlesine hız verildiğini biliyoruz. Esasen Atatürk’ün evrensel niteliklerinden birisi de bir “çağdaşlaşma lideri” olmasıdır.
Gerçekten Atatürk’ün temel inanışlarından ve onun düşünce sistemi olan Atatürkçülüğün unsurlarından biri de ilmin ve aklın rehberliği altında sürekli çağdaşlaşmadır. Başka bir deyiş ile her çağın ilim ve teknolojisinin rehberliği ve getirdiği yeniliklerin ışığında toplumun “çağdaşlaşma modernleşme”yi sürdürmesidir.

Atatürk’ün Kurtuluş Savaşının kazanılması sonrasında “Asıl iş şimdi başlıyor.” sözlerinden hareketle çağdaşlaşma hedeflerinde, ilme ve akılcılığa dayanan bir anlayışı zorunlu görmesini ne şekilde açıklayabilirsiniz?

Akılcı yaklaşım, dünyaya ve evrene akıl gözü ile bakıp anlamaya çalışmaktır; somut gerçeklere önem vermek, gerçeğe aykırı varsayımlara saplanıp kalmamaktır. Kendi istek ve hayallerimizi gerçek sanmak gafletinden kurtulup, var olan gerçekleri objektif (nesnel) şekilde değerlendirmektir. Tarihin derinliklerindeki köklerimizden güç almayı bilerek, geçmişi akıl ve bilimin ışığında yorumlayıp, kuvvet kaynağı olan sağlam değerlerimize sahip çıkmak fakat kişilere ve topluma zarar veren, onları geriliğe, yoksulluğa sürükleyen, akla ve mantığa aykırı kurum ve görenekleri cesaretle değiştirebilmektir. Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşen Türk İnkılabında böyle bir akılcılık anlayışı vardır.

Türk inkılabının akılcılık anlayışına dayanarak, sorunlara çare ararken nasıl bir düşünce biçimi geliştirilebilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 75 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 75 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar