Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 78 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 78 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 78 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 78 Cevabı

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Almanya mutlaka yenilecek ve Osmanlı Devletini de peşinden sürükleyecektir.” öngörüsünden ve “Türk ordusuna komuta eden Almanları hazmedemediği” bilgisinden hareketle bir asker olarak ne hissettiğini ve bu durumun hangi anlayışa karşı bağlılığını güçlendirdiğini söyleyebilirsiniz?

Atatürk’ün birçok nutkunda aile hayatına, kadın haklarına, ruh gücüne ve sağlam karaktere önem verdiği bilinmektedir. Ayrıca milleti için savaşlarda yaptığı fedakarlıklar ve gerçekleştirdiği inkılaplarla hizmet etmiştir. Bu inkılapların korunmasını gençliğe emanet etmiştir. Bunun için de fikrî, ilmi, fennî ve bedenî olarak kuvvetli olmayı öğütlemiştir. “Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!” diyerek güven vermiştir. “Yurtta barış, cihanda barış!” ilkesiyle insana verdiği değeri vurgulamıştır. Ancak vatana göz dikenlere karşı daima uyanık olmayı ve vatan savunmasının kutsallığını hatırlatmıştır. Kendisi milletini düşman zulmünden kurtarmak için çetin mücadeleler vermiş, başarıya ulaşmış ve barışı sağlamıştır.
Konuşmalarında din konusuna çok değinmiştir. Hz. Muhammed’i daima saygıyla anmıştır. İslam Tarihini çok iyi incelemiş ve konu üzerinde düşünmüştür. Yanlış dinî yorumlardan ve hurafelerden millete yarar gelmeyeceğini takdir etmiştir. Dinin özündeki akılcı, bilimci ve çağdaş ruhun ortaya konmasını istemiştir. Dünya işi ile ilgili kanunların TBMM tarafından çıkarılmasını sağlamıştır.

Verilen metnin içinden alınan pasajları Atatürkçülüğün temelini oluşturan hangi ilke ve inkılaplarla bağdaştırabilirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 78 Cevabı 12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 78 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 78 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar