Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

ÇOK PARTİLİ HAYATA GEÇİŞ DENEMELERİ VE KARŞILAŞILAN BAZI TEPKİLER
Cumhuriyet Halk Fırkası: Mustafa Kemal, tasarladığı inkılâpları gerçekleştirmek amacıyla, birlikte uyum içinde çalışabileceği insanlardan oluşan Halk Fırkasını kurdu. 1923-1950 yılları arasında iktidarda kalan Halk Fırkası, ekonomide devletçilik sistemini benimsedi.
Serbest Cumhuriyet Halk Fırkası: Atatürk, çok partili sisteme geçmek istiyordu. Fethi Okyar ‘ı ikna ederek SCHF’nm kurulmasını sağladı. (1930) Ekonomide liberalizmi benimseyen SCHF kurulduktan kısa bir süre sonra rejim karşıtlarının odağı haline gelince, aynı yıl Fethi Okyar tarafından kapatıldı.
Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası: Kazım Karabekir, Rauf (Orbay), Dr. Adnan (Adıvar), Refet (Bele) ve Ali Fuat (Cebesoy) tarafından 1924 yılında Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kuruldu. Devletçilik ve inkılâpçılık ilkelerinin uygulanmasına muhalefet eden TCF, ekonomide liberal sistemi benimsedi. Parti kısa bir süre sonra rejim karşıtlarının toplandığı bir mekez haline geldi. Doğuda çıkan karışıklıklarda rolü olduğu için 3 Haziran 1925’de kapatıldı.

Atatürk neden çok partili hayata geçmek istemiştir? Demokrasi ile çok partili hayat arasında nasıl bir ilişki kurarsınız?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 79 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 79 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar