Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 83 Cevabı

Aşağıda verilen metinleri göz önünde bulundurarak sorulan cevaplayınız.

TÜRK HÜKÜMETİ’NİN LOZAN’DA KABUL EDİLEN BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ’NİN YENİDEN DÜZENLENMESİ İÇİN MİLLETLER CEMİYETİ’NE BAŞVURUSU
Değişen dünya dengesinin de etkisiyle Boğazlar rejimini kendi himayesi altında kurduran Milletler Cemiyeti işlemez hâle gelmişti. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Versay Antlaşması sistemine dayanan Avrupa siyasi örgütü yıkılma hâlinde idi. Hitlerin iktidara gelmesi ile silahsızlanma konferansının başarısızlığı, Almanya’nın yeniden silahlanması, uluslararası gerginliğin artması, Locarno Antlaşmasının feshi ve daha önce askersizleştirilmiş olan Ren bölgesinin işgali, bütün Versay sistemini sona erdirmiş bulunuyordu. Mussolini’nin güttüğü siyaset yüzünden Akdeniz’de ortaya çıkan güvensizlik, git gide nazikleşen Boğazların durumu, Türk hükümetinin dikkatini tekrar çekmeye başlamıştı. Japonya’nın Milletler Cemiyetinden çekilmesi ve İtalya’nın Türk sahilleri çevresindeki 12 Ada ile ilgilenmeğe başlaması üzerine Türk hükümeti Boğazlar sözleşmesinin tadili için Milletler Cemiyetine başvurmuştur.

LOZAN ANTLAŞMASI’NDA YER ALAN BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİNE GÖRE (24 TEMMUZ 1923)
Barış zamanında Boğazlardan geçiş serbest olacaktı. Çıkacak herhangi bir savaşta Türkiye tarafsız ise geçiş yine serbest olacaktı. Türkiye savaşa girmiş ise tarafsız gemilere ve uçaklara, düşmana yardım etmemek koşulu ile geçiş serbest olacaktı. Ancak düşman gemileri ve uçakları ile ilgili olarak Türkiye istediği kararı alabilecekti. Barış zamanında Karadeniz’e doğru geçişte, Karadeniz’e sınır olan devletlerden en güçlü donanmaya sahip olanından daha fazla gemi ve uçak geçmeyecekti. Bunun dışında savaş gemileri ve uçaklarına geçiş serbest olacaktı. Ancak bu geçişlerden doğacak sonuçlar Türkiye için sorumluluk doğurmayacaktı. Boğazların iki yakası silahtan arındırılacaktı. Boğazlardan geçişi düzenlemek üzere bir uluslararası kurul oluşturulacaktı.

MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ GÖRE (20 TEMMUZ 1936)
Türkiye’nin yapılmasını istediği önemli değişiklikler gerçekleşmiştir. Boğazların askerden arındırılmasına ilişkin hükümlerin yanı sıra uluslararası Boğazlar Komisyonu da kaldırılıyor, bölgenin güvenliği Türkiye’ye bırakılıyordu. Sözleşmeye göre, barış zamanında ya da Türkiye’nin taraf olmadığı bir savaş durumunda ticaret gemileri Boğazlardan geçebilecekti. Türkiye’nin taraf olduğu bir savaşta ise Türkiye savaş hâlinde olmadığı devletlere ait ticaret gemilerine belirli koşullar altında serbest geçiş hakkı tanıyacaktı. Savaş gemileri için ise geçiş serbestisi sınırlanmış ve sözleşmeye göre düzenlenmiştir. Türkiye’nin kendisini pek yakın bir savaş tehdidine maruz saydığı durum, sözleşmede ayrıca belirtilerek Türkiye’ye bu devrede de hareket serbestisi tanınmıştır.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 83 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar