Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

MİLLETLER CEMİYETİNİN KURULMASI (10 OCAK 1920)

ABD Başkanı Wilson, dünya barışının korunması ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla uluslararası bir teşkilatın kurulmasını istemişti. Paris Barış Konferansında bu fikir 32 devlet tarafından kabul edilerek teşkilatın kurulma kararı alınmıştı. 10 Ocak 1920de merkezi Cenevre olan ve asil üyelerini I. Dünya Savaşının galip devletlerinin oluşturduğu Milletler Cemiyeti kuruldu. Savaşta tarafsız kalmış olan devletler de asil üyeler arasına dâhil edildi. Kuruluşunda 18 üyeden oluşan cemiyetin üye sayısı daha sonra 63e ulaştı.
Fakat Cemiyet kısa bir süre sonra kuruluş amacından uzaklaştı ve büyük devletlerin çıkarlarını savunan bir örgüt hâline geldi. Sömürgeci büyük devletler, kendi egemenliği altındaki halkların isteklerini kesinlikle dikkate almadıkları gibi Cemiyefin ilkelerinin de kendi sömürgelerinde uygulanmasına razı olmadılar. Bu sebeplerledir ki Cemiyet uluslararası birçok sorunun çözümünde beklenen katkıyı yapamadı.
Türkiye 1930’lu yıllara gelindiğinde Lozandan kalan sorunları barışçı yollarla büyük ölçüde çözüme kavuşturmuş ve komşularıyla iyi ilişkiler içine girmişti. Bu gelişmeler sonrası Yunanistan’ın ve İspanyanın önerisiyle Milletler Cemiyeti, Türkiye’yi üyeliğe davet etti. Cemiyefin işleyişindeki aksaklıkların bilinmesine rağmen Türkiye, dünya barışının korunması için beslediği iyi niyetin göstergesi olarak üyelik davetini kabul etti (18 Temmuz 1932).

I. Dünya Savaşının ardından imzalanan barış antlaşmaları kalıcı bir barış sağlamakta sizce niçin yetersiz kalmıştır? Görüşlerinizi okuduğunuz metinlerden hareketle belirtiniz.

Milletler Cemiyetinin kuruluş amacı hakkında neler söylenebilir? Milletler Cemiyetinin kendi kuruluş amacı doğrultusunda faaliyetler yürütememesinin sebepleri neler olabilir?

Türkiye Cumhuriyetinin Milletler Cemiyetine katılımını diğer devletlerden farklı kılan özel durum hakkında neler söylenebilir?

Dünya barışının korunması ve sürdürülmesi için devletlerarası bir örgüt kuracak olsaydınız bu örgütün hangi esaslar üzerine kurulmasını planlardınız?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı 12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 88 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar