Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

Aşağıda verilen metinleri ve görseli dikkate alarak soruları cevaplayınız.

KARA PERŞEMBE

I. Dünya Savaşı sürecinde özellikle Avrupa ülkeleri birbirleri ile savaşırken erkeklerin de büyük kısmının askerde olması üretimi düşürdü. Buna karşın savaştaki ülkelere ihracat yapan Amerika Birleşik Devletlerinde gerek tarımsal üretim gerek sanayi üretimi olağanüstü arttı ve büyük kârlar elde ettiler. Fakat savaş sona erince Amerikan çiftçilerinin savaş sırasındaki talepleri karşılamak için üretimini artırdıkları tarım ürünleri ellerinde kaldı. Çiftçiler, üretim fazlası ürünlerini ellerinden çıkarmak için fiyatları düşürdüler. Fakat bu defa da savaş sırasında üretimlerini artırmak amacıyla aldıkları kredileri ödemekte sıkıntıya düştüler.
I. Dünya Savaşının getirdiği zorluklar karşısında ABDde küçük şirketler birleşmiş ve tekeller oluşturmuşlardı. 1929’a gelindiğinde 200 civarındaki holding Amerika ekonomisinin %50’sini kontrol eder hale gelmişti. Amerikalı zenginler bu dönemde üretim sektöründeki güvensizlikten dolayı borsaya yönelmiş ve spekülatif (yapay) hareketlenmelere de başvurmaya başlamışlardı. Yapılan spekülasyonlarla bor- sadaki hisse fiyatları dört kat artarken gerçekte üretim iki kat bile artmamıştı. Bu dönemde Amerikan banka ve şirketlerinin çalışma esaslarını düzenleyen yasalar yetersizdi. Denetlemede ve hissedar yatırımcıların bilgilendirilmesinde büyük eksiklikler vardı.

I. Dünya Savaşı sonrasında Amerikan ekonomisi sıkıntıya girince ABD yönetimi savaş öncesinde ve sırasında Avrupalı devletlere verdiği kredi borçlarını geri istedi. Fakat borç alan devletlerin bunu ödemesi mümkün olmadı. Bu gelişmeler üzerine Amerikalı yetkililer, 1929 yazında kredileri kısıtlamaya karar verdiler. Bu karar sonrasında New York Wall Street (Niv York Vol Sit- rit) Borsası düşüşe geçti. Yabancı yatırımcıların borsa kâğıtlarını ellerinden çıkarmaya başlamasıyla bu düşüş daha da hızlandı. “Kara Perşembe” olarak adlandırılan 24 Ekim 1929 Perşembe günü on iki milyon hissenin satışa sunulmasıyla New York borsası çöktü.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar