Perşembe, Aralık 9, 2021
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

Aşağıda verilen metni ve görselleri dikkate alarak soruları cevaplayınız.

Balkan Savaşlarında Osmanlı Devletinin yenilgiye uğraması, bölgede yaşayan Müslüman Türkler- de büyük tedirginlik yaratmıştır. Mezâlime uğramak istemeyen halk, daha güvende olacaklarını düşündükleri yerlere doğru göç etmeye başlamış ve bu göç sırasında birçok zorluklar yaşamıştır. Özellikle Osmanlı ordularının 25 Ekim 1912 tarihinde Kırklarelide mağlup olmasmdan sonra Müslüman ahali katliamlardan kurtulmak için kasabalarını ve köylerini terk etmiştir. Birkaç gün içerisinde İstanbul’a ve Batı Anadolu’ya gelen muhacirlerin görünümleri, çok elim bir vaziyette olduklarını açıkça gösteriyordu. Muhacirler İstanbul’a geldiklerinde aç ve perişan bir haldeydiler. Cami, medrese ve mescitlerde konaklıyorlardı. Askeriyenin ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorlanan hükümet, muhacirlere elinden gelen yardımı yapmaya çalışmıştır. Hilâl-i Ahmer Cemiyeti de muhacirlerin acılarını azaltmak, ihtiyaçlarını gidermek için yoğun bir mesai harcamıştır.
Hilâl-i Ahmer Cemiyetinin ikinci başkanı olan Doktor Besim Ömer, muhacirlerin durumunu şu şekilde ifade etmiştir:
“Düşmanın zulmü ve istilasına maruz kalmak tehlikesinde bulunan bölgelerdeki Müslüman halk, kana susamış çetelerden ve düşman askeri korkusundan hemen bir anda yurtlarını, mal ve eşyalarını bırakıp kaçarak her şeye muhtaç bir hâlde İstanbul’a ve memleketin diğer büyük şehirlerine hicret ve iltica ediyorlardı.”

1) Balkan Savaşlarından sonra Osmanlı Devletinin nüfus yapısında meydana gelen değişimler hakkında nasıl bir çıkarımda bulunabilirsiniz?

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 9 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 9 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar