Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 90 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 90 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 90 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 90 Cevabı

New York Borsasının çöküşüyle birlikte birçok banka battı, yüzlerce şirket iflas etti, fabrikalar kapandı. Milyonlarca insan işsiz kaldı. Köylerde topraklar terk edildi. Pek çok kişi mal varlığını kaybetti, insanların yaşam koşulları kötüleşti ve güvenlik sorunları arttı.
1929’da Amerika’da başlayan ekonomik bunalım kısa süre sonra Avrupa’ya sıçradı ve sonrasında bütün dünyayı etkisine aldı. I. Dünya Savaşının yarattığı siyasi, sosyal ve ekonomik sorunlarla uğraşan Avrupa’da devletler arası ilişkilerde daha büyük sorunlar yaşanmasına neden oldu. On yıl süren bir kargaşanın ardından çıkan II. Dünya Savaşının da en büyük sebeplerinden biri bu ekonomik bunalım olmuştur.

Dünya milletlerinin mutluluğuna çalışmak, diğer bir yoldan kendi huzur ve mutluluğunu temine çalışmak demektir. Dünyada ve dünya milletleri arasında huzur, açıklık ve iyi geçim olmazsa, bir millet kendisi için ne yaparsa yapsın huzurdan mahrumdur. (…) En uzakta zannettiğimiz bir olayın bize bir gün temas etmeyeceğini bilemeyiz. Bunun için insanlığın hepsini bir vücut ve her milleti bunun bir organı saymak gerekir. Bir vücudun parmağının ucundaki acıdan diğer bütün organlar etkilenir. Dünyanın filan yerinde bir rahatsızlık varsa bana ne dememeliyiz. Böyle bir rahatsızlık varsa tıpkı kendi aramızda olmuş gibi onunla ilgilenmeliyiz. ..
Mustafa Kemal Atatürk

Savaş ve üretim arasında olumlu ve olumsuz ilişkilere ne gibi örnekler verilebilir? Okuduğunuz metinlerden hareketle görüşlerinizi belirtiniz.

Üretimin çok artmasının hangi durumlarda olumsuz sonuçlar doğurduğu söylenebilir? Okuduğunuz metinlerden hareketle görüşlerinizi belirtiniz.

Bir ülkede yaşanan sıkıntıların başka ülkelere etkileri hakkında neler söylenebilir? Atatürk’ün sözünü de dikkate alarak görüşlerinizi belirtiniz.

1929 Ekonomik Buhranının yarattığı siyasi sonuçlar hakkında neler söylenebilir? Okuduğunuz metinlerden hareketle görüşlerinizi belirtiniz.

  • Cevap:
    12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 90 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 90 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar