Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 97 Cevabı

Aşağıda verilen metinleri dikkate alarak soruları cevaplayınız.

ADANA GÖRÜŞMESİ (30-31 OCAK 1943)

Winston Churchill, Türkiye’nin katılımıyla Balkanlarda yeni bir cephenin açılmasını sağlayabilmek için Ada- na’ya kadar gelmişti. İsmet İnönü ile Winston Churchill arasında yapılan görüşmelerde Churchill, İtalya’ya karşı bir cephenin açılacağını, onun yenilgiye uğratılmasıy- la Sovyetlerin kuzeyden harekete geçeceğini belirterek Türkiye’nin de müttefikler yanında savaşa katılmasını istemişti.
Buna karşılık İnönü, Türkiye açısından durumu şöyle değerlendirmişti: Türkiye, Almanya’nın yenilmesiyle daha da güçlenecek olan Sovyet Rusya’ya güvenmemektedir. Asıl önemlisi, Türk ordusunun savaş araç gereçleri yetersizdir; eksikliklerinin ivedilikle giderilmesi gerekir. Bu nedenle savaşa girmesine olanak yoktur!

KAHİRE KONFERANSI (4-6 ARALIK 1943)

Üç müttefik liderin buluştukları Tahran Konferansında Stalin, Türkiye’nin savaşa zorlanması konusunda ısrar edince Roosevelet ile Churchill, İnönü’yü Kahire’ye davet ettiler. Kahire Konferansında iki lider, Türkiye’yi yanlarına katmak için büyük bir çaba göstermişlerdir. Churchill, müttefik kuvvetlerin yararlanabilmesi için Türkiye’deki havaalanlarının süratle tamamlanmasını dilemişti. Fakat İnönü, Türk ordusuna verilmesi öngörülen araç ve gereçlerin henüz yarısının bile verilmediğini belirterek o gün için savaşa girme durumunda olmadıklarını savunmuştu. ABD Başkanı ile İngiltere Başbakanı bu kez de Milli Şef’i ikna edememişlerdi. Ancak müttefiklerini memnun etmek gereğini de duyan Türkiye, onlar lehine bazı kararlar almak gereğini duymuş; Almanya’ya yapılan ve stratejik önemi bulunan krom ihracatını durdurmuştu. İkinci Cephenin açılması ve müttefiklerin Roma’ya girmeleri üzerine Hitler’in kesin yenilgiye uğrayacağı belli olunca da Türkiye, Almanya ile diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kesmişti. Bunu, Japonya ile ilişkilerin kesilmesi izlemişti (6 Ocak 1945).

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 97 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar