Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 99 Cevabı

Aşağıda verilen metinlerden yola çıkarak soruları cevaplayınız.

ATLANTİK BİLDİRİSİ
Atlantik Bildirisi, II. Dünya Savaşı devam ederken İngiltere Başbakanı Churchill ile o tarihte henüz savaşa girmemiş olan Amerika Birleşik Devletlerinin (ABD) başkanı Roosevelt arasında beş gün süren müzakereler sonucunda, 14 Ağustos 1941’de yayınlanan ortak bildirinin adıdır. Tarafsızlığını terk eden ABD’nin önayak olduğu bu bildiri, sekiz maddeden oluşmaktadır.
1) Savaştan sonra toprak kazanılmayacak,
2) İlgili halkın onayı alınmadan toprak değişikliği yapılmayacak,
3) Uluslar kendi geleceklerini kendileri belirleyecek,
4) Uluslararası iş birliği daha da geliştirilecek,
5) Temel hammaddelerden eşit biçimde yararlanılacak,
6) İnsanlar korku ve açlıktan kurtarılacak,
7) Açık denizlerde ticaret serbest olacak,
8) Mihver devletler silahtan arındırılacak ve savaş sonrası topyekûn silahsızlanmaya gidilecek. Atlantik Bildirisinin önemli bir yönü de ortak çıkarları korumaya çalışması, çatışma konularını bitirme uğraşı ve herkes tarafından kabullenilecek ahlaki ve hukuki kurallar bütününü ortaya koymaya çalışmasıdır.
YALTA KONFERANSI
4-12 Şubat 1945 tarihleri arasında gerçekleştirilen Yalta Konferansına müttefik liderlerinden Churchill, Roosevelt ve Stalin katılmıştır. Konferansın amacı, bu üç ülke arasındaki etkinliği sağlamak ve dünyanın savaş sonrası geleceğini planlamak olmuştur. Birleşmiş Milletler Teşkilatının kurulması ve bu örgütün Güvenlik Konseyinde bulunacak beş daimî üyesine veto hakkı tanınması kararı alınmıştır. Görüşmelerde Almanya’ya savaş ilan eden devletlerin savaş sonrasında BM toplantısında yer alması kararlaştırılmış, ortak barış sistemi kurulması, Almanya ve Polonya ile ilgili sorunlar da ele alınmıştır. Bunun dışında Sovyetlerin Uzakdoğu’daki Güney Sahalin, Port Arthur, Kuril Adaları ile Mançurya’da Doğu Çin ve Güney Mançurya demiryollarını istemesi de görüşülmüştür. ABD, savaşın bitişi ile ilgili olarak Sovyetlerden Japonya’ya savaş ilan etmesini istemiştir.
POTSDAM KONFERANSI
Avrupa’da kazanılan zafer sonrası Müttefikler Berlin yakınlarındaki Potsdam’da 17 Temmuz – 2 Ağustos 1945 tarihleri arasında toplanmışlardır. Konferans sırasmda yapılan görüşmelere bakıldığında Türkiye açısından önemli bir durum olan Boğazlarm statüsü tartışılmıştır. Sovyet Rusya, Boğazlar üzerindeki isteklerini bir kez daha gündeme getirerek burada kendisine askerî bir üs kurması için izin verilmesini ve Doğu Anadolu’dan toprak verilmesini istemiştir. Potsdam Konferansında bunun dışında başka konular da görüşülmüş ve karara bağlanmıştır. Bu bağlamda Almanya ile ilgili duruma bakıldığında ise; bu ülkenin silahsızlandırılması, askerlikten ve Nasyonal Sosyalizmden arındırılması, savaş suçlularının yargılanması, Alman savaş ekonomisinin ortadan kaldırılması, Almanya’nın savaş tazminatı ödemesi, rejimin demokratikleştirilmesi, Polonya, Çekoslovakya ve Macaristan’da bulunan Alman azınlığın bir kısmının Almanya’ya yerleştirilmesi gibi kararların alındığı görülmektedir.

  • Cevap:

12. Sınıf İnkılap Tarihi Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 99 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar