Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

Ellerimizi düzenli olarak sabunla yıkamak, hastalık yapıcı mikroorganizmaların ve virüslerin zararlı etkilerinden korunmak için alabileceğimiz en etkili yöntemlerden biridir. Ama her zaman ellerimizi yıkama imkânına sahip olamayabiliriz. Bu durumda imdadımıza dezenfektanlar yetişir. Dezenfektanların içinde bulunan alkol bileşikleri yapılarında bulunan hidrofil uç sayesinde suda çözünürler, hidrofob uç sayesinde yağları çözebilirler. El dezenfektanlarının içeriğinde izopropil alkol veya etil alkol bulunur. Alkol hücre zarlarının ve genetik materyali koruyan kılıfların yapısındaki yağ molekülleri ile etkileştiğinde, bu moleküllere bağlanarak parçalanmalarına neden olur. Dolayısıyla alkol mikroorganizmalar ve virüslerin etkinliklerini kaybetmesine yol açar.

Aşağıda deneyin yapım aşamaları verilmiştir. Sınıf, üç gruba ayrılır. Her grup bu aşamaları takip ederek deneyi tamamlar ve soruları cevaplar.

Dikkat: izopropil alkol ve etil alkol kolay tutuşabilen maddelerdir. Bu nedenle kullanırken dikkatli olunuz.
• Pet şişenin içine huni yardımı ile 200 mL izopropil alkol, 10 mL hidrojen peroksit çözeltisi, 5 mL gliserin, 50 mL saf su ve birkaç damla lavanta yağı ekleyiniz.
• Eklenen maddelerin tam olarak karışması için şişenin kapağmı kapatarak, şişeyi yavaşça çalkalayınız.
• Elde ettiğiniz karışımı sprey ya da pompa başlıklı şişeye aktarınız.
• Şişeyi 72 saat boyunca serin bir yerde bekletiniz.

1) Deneyde adı geçen alkollerin açık formüllerini yazınız.

2) Deneyde kullanılan alkolleri sınıflandırınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 101 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 101 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar