Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak ilgili sorulan cevaplandırınız.
Genel cerrahide veya diş cerrahisinde operasyona başlamadan önce genel veya bölgesel anestezi uygulanır. Böylece acı hissetmeden diş çekilebilir veya diğer cerrahi işlemler konforlu bir şekilde yapılabilir. Bunun için kullanılan anestetik maddelerden biri eterdir. İlk olarak 1845 yılında eterle bayıltılan bir kişinin boynundaki kitle çıkartılmış ve hasta hiçbir şey hissetmemiştir. Daha sonra eter anestezisi Avrupa’da hızla yayılmıştır. Günümüzde eter anestezide hâlâ kullanılırken, ferahlatıcı olduğundan baygınlık geçirenler, az miktarda eter koklatılarak rahatlatılır. Yağ çözücü olarak leke çıkarıcılarda, eşya temizliğinde, hatta oyuncak motorlarında yakıt olarak da kullanılmaktadır.

1) Dietil eter molekülünü çizerek, dietil eter molekülü ile su molekülü arasındaki benzerliği açıklayınız.

2) Bitki yağları eter kullanılarak bitkilerden nasıl özütlenebilir? Açıklayınız.

3) C2H6O kapalı formülüne sahip organik bileşiklerden birinin kaynama noktası 78°C iken diğerinin kaynama noktası -24°C’dir. Kaynama noktaları arasında bu kadar fark olmasının sebebi nedir? Açık formüllerini yazarak açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 103 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 103 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar