Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.
Vücudumuzun kullandığı bileşikler ve bu bileşiklerin oluşturduğu tepkimeler kimya açısından önemli bir değere sahiptir. Örneğin A vitamini olarak bilinen retinol göz sağlığı açısından vazgeçilmezdir. Havuç gibi beta karoten kaynaklarında bol miktarda bulunan A vitamini, gözde aldehit formu olan reti- naldehite dönüşerek opsin proteini ile birleşir ve karanlıkta görmenin temelini oluşturur. Bu yüzden A vitamini eksikliği gece körlüğüne neden olmaktadır. A vitamininin aşırı tüketiminde ise A vitamininden oluşan retinoik asit kemik dokularını olumsuz yönde etkileyerek kemik erimesinin sebeplerinden birini oluşturur.

1) Vücuda alman retinol, hangi tepkimeler sonucunda retinaldehite ve retinoik aside dönüşmüş olabilir? Retinaldehit ve retinoik asidin yapı formüllerini yazarak açıklayınız.

2) Yapısnda karbonil grubu içeren bileşikler polar özellikte olduğu için suda çözünmesi beklenir. Halbuki retinaldehit suda neredeyse hiç çözünmez. Retinaldehitin suda çözünmeme nedeni ne olabilir? Yağda çözünen vitaminlerde benzer bir ilişki var mıdır? Araştırınız.

3) Retinolde bulunan -OH grubu 1. karbon yerine 2. karbona bağlı olmuş olsaydı A vitamini vücutta hangi bileşik grubuna dönüşürdü? Araştırınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 107 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 107 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar