Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.
Sahte içkilerin kör ettiği haberini hemen hemen hepimiz duymuşuzdur. Organik kimya açısmdan bu durumu açıklamak oldukça basittir. İçkilerde bulunan etil alkol vücuda ahndığı zaman kandaki oksijenin ve enzimlerin etkisiyle yükseltgenerek etanoik aside dönüşür. Ancak sahte içki diye tabir edilen içkilerde etil alkol yerine maliyeti düşürmek için metil alkol kullanılır. Metil alkolün vücutta yükseltgenmesi sonucunda ise metanoik asit oluşur. Metanoik asit, optik sinirlerde ciddi tahribata neden olarak körlüğe hatta ölüme kadar götürebilen bir bileşiktir.

Etanoik asit ve metanoik asidin yapı formüllerini, yaygın kullanılan adlarını ve nerelerde bulunduklarını araştırınız.

Hem etanol hem etanoik asit suyla her oranda karışabilen oldukça polar moleküller olmalarına rağmen kaynama noktaları arasında belirgin bir fark bulunmaktadır (Etanolün kaynama noktası 78°C, etanoik asidin kaynama noktası 118°C’dir). Bu farkın nedeni açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 111 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 111 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar