Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyunuz ve ilgili soruları cevaplandırınız.
Sirke mucizevi bir besin maddesidir. Salatalara, turşulara ve birçok yemeğe ekşi tadını vermesi için kullanılan sirke aynı zamanda iyi bir dezenfektandır. Yeşil yapraklı bitkileri temizlemek ve mikroplardan arındırmak için bu bitkiler sirkeli suda bekletilir. Ev temizliğinde bile kullanılabilir. Üzüm, elma, hurma, çilek, nar gibi birçok meyveden sirke yapılır. Sirkenin diğer bir alternatifi ise limondur. Her ikisi de kristalleşmiş CaCÖ3 bileşiğinden oluşan sert mermeri aşındırabilir. Bu nedenle mermer tezgah sirkeyle temizlenmemeli ve üzerinde limon kesilmemelidir. Sirkenin ve limonun mermeri aşındırmasının nedeni yapılarındaki organik asitlerdir. Sirkede asetik asit, limonda ise sitrik asit vardır.

1) Asetik asit ve sitrik asit moleküllerinin her ikisinde ortak olan fonksiyonel grup nedir? Bu fonksiyonel gruptan yola çıkarak bu asitler nasıl sınıflandırılabilir?

2) Mermeri aşındırabilen organik asitler sert suların kaynatıldığı kaplarda zamanla oluşan sert tortuları uzaklaştırılabilir mi? Açıklayınız.

3) Tükettiğimiz birçok doğal besinde organik asitler bulunurken inorganik asitler bulunmaz. Organik ve inorganik asitler nasıl ayırt edilebilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 113 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 113 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar