Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.
Esterler doğada hem bitkilerde hem hayvanlarda yaygın olarak bulunan bileşiklerdir. Meyve ve çiçeklerin hoş kokuları yapılarında bulundurdukları esterlerden kaynaklanmaktadır. Örneğin muza kokusunu veren bileşik izopentil asetattır (izopentil etanoat). Esterlerin düşük mol kütlesine sahip olanları uçucu özelliktedir. Bu yüzden esterler aynı zamanda hayvanlar için bir feromon kaynağıdır.
Feromonlar, aynı türün bireyleri arasında iletişimi sağlayarak davranışları etkileyen kimyasal salgılardır. Muza hoş kokusunu veren izopentil asetat bal arıları içinse tehlike feromonu özelliğindedir. Herhangi bir tehlike hisseden bal arısı izopentil asetat salgılar ve hızla kanatlarını çırparak kokunun diğer arılara ulaşmasını sağlar. Böylece alarm vermiş olur.

1) İzopentil asetatın yapı formülünü yazarak özel adlandırma sistemine göre adlandırınız.

2) İzopentil asetatı laboratuvar ortamında sentezlemek isteyen bir öğrencinin nasıl bir yol izleyeceğini esterleşme tepkimesi üzerinden açıklayınız.

3) İzopentil asetat ile izomer olan başka bir bileşik var mıdır? Araştırınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 117 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 117 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar