Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 119 Cevabı

Aşağıdaki görseli inceleyip metni okuyunuz ve ilgili soruları cevaplandırınız.
Canlı kalıntılarının milyonlarca yıl oksijensiz ortamda başkalaşıma uğramasıyla fosil yakıtlar oluşur. Kömür, petrol ve doğal gaz kullandığımız fosil yakıtlardır. Enerji kaynağı olarak kullandığımız fosil yakıtları ısınmada, ulaşım araçlarında, elektrik üretiminde, … kullanmaktayız. Günümüzde enerji üretiminde fosil yakıtların payının %85 civarında olduğu bilinmektedir. Fosil yakıtların yanması ile ortaya çıkan karbondioksit, karbonmonoksit, azot oksit, kükürt oksit gibi zararlı ve kirletici gazlar atmosfere karışmaktadır. Bu gazlar bütün ekolojiyi bozar. Sera etkisi yaparak küresel ısınmaya sebep olurken asit yağmurlarının oluşumuna da zemin hazırlar. Fosil yakıt olan kömürün yoğun kullanıldığı ülkelerde solunum yolu hastalıkları çok sık görülür. Petrolün deniz yolu ile taşınması esnasında oluşan deniz kazaları neticesinde tüm petrolün denize akması, denizdeki ekolojik hayatın geri dönülmez olarak zarar görmesine neden olur. Tüm bu nedenlerden dolayı gelecek nesillere yaşanabilecek bir dünya bırakmak adına çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan biri 368 tane ağacın oluşturduğu küçük bir ormanın yapacağı fotosentez işlemini yapabilen yapay ağaçlardır. Meksika’da bir teknoloji şirketi havadaki karbondioksit ve diğer kirli gazları çekerek havayı temizleyen ve yapısındaki mikro algleri kullanarak fotosentez işlemi ile havaya saf oksijen gazını salan 4,2 metre boyunda yapay ağacı geliştirmeyi başardı. Büyük şehirlerde büyük bir hava temizliği yapması planlanan bu yapay ağaçların maliyeti ise oldukça yüksektir.

  • Cevap:

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 119 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar