Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız.
Atmosfere salınan zararlı gazlarm önemli bir kısmına, konutlarda kullanılan fosil yakıtlar sebep olmaktadır. Konutlar ne kadar kötü yalıtılırsa ısı kaybı o kadar fazla olur. Bu kayıp, hem ülke ekonomisi açısmdan, hem de bireylerin ekonomisi açısmdan istenmeyen bir durumdur. Ayrıca bu ısı kaybı, küresel ısınma gibi olumsuz sonuçlara da sebep olur. Fosil yakıtların yakılması sonucu çıkan gazlar, hava kirliliği ve asit yağmurlarına da sebep olmaktadır. Konutlarda elektrik tüketimi, toplam tüketimin oldukça büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Kullanılan elektrik, hidroelektrik santrallerden üretildiği gibi fosil yakıtlardan da üretilmektedir.
Tüm diğer ülkeler gibi bizim de küresel ısınmayı önleme sorumluluğumuz vardır. Bu nedenle zararlı gazlarm salınmamı azaltmak için yeni projeler geliştirilmektedir. Bunlardan bir tanesi de “Yeşil Ev” projesidir. Bu projenin amacı fosil yakıt tüketimini en aza indirmek, enerji ve sudan tasarruf etmek ve yenilenebilir enerjiden faydalanmaktır. Aynı zamanda bu evler yapıhrken çevre dostu malzeme kullanılmaya da özen gösterilmektedir.

1) Siz bir “Yeşil Ev” tasarlasaydınız nelere dikkat ederdiniz? Tasarladığınız bu evin; cephesi, aydınlatması, çatı kaplaması, pencere boyutu, su geri dönüşümü, ısıtma ve soğutma sistemleri, yapı malzemeleri nasıl olmalıdır? Tartışınız.

2) Yaşadığınız şehirde yenilenebilir enerjiden faydalanılıyor mu? Gözlemlerinizi sınıf ortamında paylaşınız.

3) Çevrenizde fosil yakıtların kullanımı ile ilgili hangi yanlış uygulamaları gözlemliyorsunuz? Gözlemlerinizi sınıf ortamında paylaşınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 121 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 121 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar