Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplayınız.

Alternatif enerji kaynaklarından bir tanesi de hidrojen enerjisidir. Hidrojen çok etkin ve temiz bir yakıttır. Yanması sonucunda oluşan ürünler, genel olarak sera etkisine, ozon tabakasının incelmesine, asit yağmuru ve çevre kirliliğine neden olmazlar. Otomobillerde benzin yerine hidrojen kullanılabileceği fikrini ilk ortaya atan bilim adamı Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezini (ICHET) kuran Prof. Dr. Nejat VEZİROGLUdur. Hidrojen gazı doğada element hâlde bulunmaz bileşikleri hâlinde bulunur. Hidrojenin en iyi elde edilebildiği bileşiklerden biri de sodyum bor hidrürdür.
Sodyum borhidrür maddesi suyla karıştırılıp sıvı bir yakıt olarak saklanabilir. Söz konusu olayın kimyasal reaksiyonu;
NaBH4+ 2H2O -> katalizör-» 4H2+ NaBCh şeklindedir.
Su içerisinde çözünen sodyum bor hidrür (NaBH4), bir karışım olarak depolanmaktadır. Enerji üretmek için hidrojen ihtiyacı gerektiğinde bu karışım içine uygulanan katalizör aracılığı ile kimyasal reaksiyon başlatılmaktadır. Reaksiyon sonucunda gaz halinde serbest kalan hidrojen, yakıt pilinden geçirilerek elektrik enerjisi elde edilir.
2009 yılı sonlarında Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) desteğiyle başlayan sodyum bor hidrür- lü yakıt pilli araç projesi kapsamında araç üzerine sodyum bor hidrürden hidrojen üreten bir entegre sistem geliştirildi ve araçtaki yakıt pili beslenerek aracı sürmek için gerekli enerji elde edildi.
Bor madeni ürünlerinden olan bor karbürün en önemli özelliklerinden biri, elmastan sonra ikinci en yüksek sertliğe sahip malzeme olmasıdır. Yüksek sıcaklığa dayanıklıdır ve nötron absorlama özelliğine sahiptir.

1) Yakıt pillerinde sodyum borhidrür kullanılan araba üretiminin; ülkemiz ve çevre kirliliği açısından önemini açıklayınız.

2) Bor karbürün sahip olduğu özellikler düşünüldüğünde bu bileşik hangi alanda kullanılıyor olabilir?

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 125 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 125 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar