Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

Aşağıdaki metni okuyarak soruları cevaplandırınız.
Plastikler, günümüz dünyasmın vazgeçilmez malzemeleri arasmdadır. Plastikler geri dönüştürülebilir ve düşük maliyetli olması, elektrik yalıtımı sağlaması, hafif ve kolay taşınabilir olması gibi özelliklerinden dolayı yaygın olarak birçok alanda kullanılmaktadır. Ancak plastikler petrol türevi ürünler olduğu için doğadaki karbon salmımını arttırarak küresel ısınmaya neden olur. Ayrıca plastikler, doğada uzun yıllar parçalanmadan kalabilmektedir. Bu yüzden bilinçsiz plastik kullanımının canlılar için oluşturduğu zarar her geçen gün artmaktadır.
Hayatımızı kolaylaştırmak adına bulduğumuz yenilikleri düşünmeden kullanırsak gelecek nesillere bırakabileceğimiz yaşanılabilir bir dünya kalmayacaktır. Kimya bilimi sürdürülebilir bir dünya için alternatif çözümler üretmeye çalışmaktadır. Plastiklere alternatif olarak üretilen biyoplastikler ise bunlardan sadece bir tanesidir. Biyoplastikler, kullanıldıktan sonra mikroorganizmalar tarafından çevreye zarar vermeyen ürünlere dönüşen polimerlerdir. Doğal yollarla parçalanabildikleri için biyobozunur polimer olarak da isimlendirilir. Biyoplastikler, mısır ya da patates nişastası gibi doğal biyokütle kaynaklarından elde edilebildiğinden petrole olan bağımlılığı da azaltarak büyük avantaj sağlamaktadır.

1) Biyoplastiklerin zaman içerisinde parçalanarak ayrışabilme özelliği tıpta hangi kullanım alanlarında kolaylıklar sağlamış olabilir? Araştırınız.

2) Plastiklerin olumsuz yönlerinin yanı sıra günlük hayatımızda birçok olumlu yönü de bulunmaktadır. Bu yüzden sürdürülebilirlik adına plastikler ile ilgili neler yapılabilir? Araştırıp sonucu rapor hâlinde sununuz.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 131 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 131 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar