Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

Alketılerle ilgili aşağıda verilen metni okuyarak ilgili soruları cevaplayınız.

ALKENLER (OLEFİNLER): Karbon atomları arasında ikili bağ (C=C) bulunduran doymamış hidrokarbonlara alken denir. Genel formülleri CnH2n dir. Bu nedenle sikloalkanlarla yapı izomeridirler. Sikloalkenlerin genel formülü ise CnH2n dir. Aynı karbon sayılı sikloalkenler alkinlerle izomerdir. Birden fazla çift bağ varsa polialken olarak adlandırılır. Her bir pi bağı yapıdan 2 hidrojen eksilmesine neden olur. Alkenler en az bir tane pi bağı bulundururlar. Bu nedenle sp2 hibritleşmesi yapan en az 2 karbon atomu içerirler. Apolar moleküller olduklarından suda çözünmezler. Molekülleri arasında London etkileşimi vardır. Erime ve kaynama noktaları düşüktür. Yapısında bulunan pi bağından dolayı tepkimeye girmeye karşı aktiftirler. Pi bağının açılmasıyla katılma tepkimesi gerçekleştirirler.

1) Etilen bileşiğinin kullanım alanlarını araştırınız. Araştırma sonucunda elde ettiğiniz bilgilerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

2) Alkenleri diğer hidrokarbonlardan nasıl ayırt edebilirsiniz? Açıklayınız.

3) Alkenlerdeki cis-trans izomerilerinin kaynama noktaları arasındaki farkın sebebi nedir? Açıklayınız.

Alkenlerin IUPAC (International Union of Püre and Applied Chemistry – Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) kurallarına göre aşağıdaki soruları cevaplandırınız.

1) Adı verilen bileşiklerin açık formüllerini yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 85 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 85 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar