Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

2) Karpite su eklendiğinde oluşan asetilen gazı, hidrojenle doyurulduğunda etan gazı elde edilir. 90 gram etan gazı elde etmek için kaç gram karpit kullanılmalıdır? Hesaplayınız.
(H: 1 g/mol C: 12 g/mol Ca: 40 g/mol)

3) Asetilen, amonyaklı gümüş nitrat çözeltisinden geçirilirse
HOCH + 2Ag(NH3)2N03 -> Ag-OC-Ag ++ 2NH4N03+2NH3
Beyaz renkli gümüş tuzu
tepkimesi sonucu beyaz renkli gümüş asetilenür tuzu çöker. Buna göre, kütlece %80 saflıktaki 40 gram karpit örneğinin su ile tepkimesinden elde edilen asetilen gazı, amonyaklı gümüş nitrat çözeltisinden geçirildiğinde kaç gram gümüş asetilenür tuzu çöker? Hesaplayınız.
(C: 12 g/mol, Ca: 40 g/mol, Ag: 108 g/mol)

4) Polivinilklorür (PVC), günlük yaşantımızda kapı ve pencere yapımında çok yaygın kullanılan sert plastik bir polimerdir. Asetilenden, PVC üretmek isteyen bir kimyager hangi tepkimeler sonucu PVC elde edebilir?

5) Asetilen gazı doğada kendiliğinden var olmayan, tepkimelerle üretilen, renksiz, kokusuz ve yanıcı bir gazdır. Sanayide üretilen asetilen gazı, yüksek basınçlı tüplere doldurularak hangi amaçla kullanılabilir? Açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 88 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 88 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar