Cumartesi, Mayıs 28, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

Aşağıdaki görselleri inceleyip metni okuyunuz. İlgili soruları cevaplayınız.

Enes, derste öğretmenin göstermiş olduğu görselleri incelerken dikkatini bir şey çeker. Hepsinin ortak noktası göz kamaştıran birer ışık kaynağı olmalarıdır. Yaptığı araştırma sonucunda bu ışık kaynağının adının “asetilen ateşi” olduğunu öğrenir. Bu kadar yüksek ışık veren kaynağı daha yakından tanımak ister. Öğrendiği bilgilere göre organik bir bileşik olan asetilen gazı, oksijen gazıyla birleştiğinde çok yüksek ısı ve ışık verir. Diğer gaz ve yakıtlarla karşılaştırıldığında en az oksijen tüketimi ile en yüksek alev hızına ulaşan ve en yüksek ısıyı veren maddedir. Bu nedenle kaynak meşalelerinde, deniz fenerinde, metal kesme işlemlerinde kullanılır. Ayrıca PVC üretiminde de kullanılır. Asetilen, sanayide karpit yani kalsiyum karbür bileşiğinden (CaC2) hidrolizi ile elde edilir. İçerisinde gözenekleri bulunan basınçlı kaplarda, çözücü (aseton, di metil formamid…) içerisinde çözünmüş hâlde depolanır. Asetilen tüpleri yan yatırılmamalıdır. Güneş ışığından korunmalıdır. Asetilen, doymamış hidrokarbon olan alkinlerin en küçük üyesidir ve yapısında üçlü bağ vardır. IUPAC sistematik adlandırmasında ise “etin” olarak adlandırılır.

1) Asetilen molekülünün,
a) Kapalı ve açık formüllerini yazınız.

b) Polarlığı hakkında bilgi veriniz. Depolanması sırasında çözücü olarak neden su kullanılmadığını açıklayınız.

c) Neden aseton ve benzeri çözücüler içinde çözünmüş halde depolandığını araştırınız.

2) Etan, eten ve etin (asetilen) bileşiklerinin molekül formülleri incelendiğinde kimyasal özellikleri bakımından nasıl sınıflandırılabilir? Nedenini açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 89 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 89 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar