Cuma, Temmuz 1, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

Aromatik bir bileşik olan fenol ile ilgili metni okuyarak aşağıdaki soruları cevaplayınız.

Avrupa’da tıp 1800’lerde pek gelişmemişti. Öğrencilerin izleyici olarak katıldığı ameliyatlar, büyük amfilerde maske, eldiven ve dezenfektan kullanılmadan yapılıyordu. Ameliyat sonrasında hastaların çoğu kangren olup ölüyordu. İngiliz Profesör J. Lister (Listır), hastaların ameliyat sonrasında ölmesini engelleyecek yöntemleri araştırıyordu. Lister, basit kırıkları olan hastalarda kırığın genellikle sorunsuz iyileştiğini biliyordu. Ancak kırık kemik dokuyu delip dışarı çıkmış ise hastaların çoğunun niçin kangren olup öldüğünü anlayamıyordu. Kangrene gözle görülmeyen mikropların neden olduğuna inanıyordu ancak bunu nasıl önleyeceğini bilmiyordu. Katrandan elde edilen katran yağı, kanalizasyona dökülünce kokuların önlendiğini ve katran yağından da fenol adlı bir madde üretildiğini duymuştu. Lister 1865’te bacağında parçalı kırık olan bir çocuğun açık yarası kangren olmasın diye fenol kullanmaya karar verdi. Tüm aletlerini ve ellerini fenol içeren sıvıyla sildi ve çocuğun yarasının üzerine fenollü sıvıya batırılmış bezler bağladı. Dört gün sonra yaranın enfeksiyon kapmadığını gördü. Altı hafta sonra çocuk kangren olmadan iyileşti. Lister bu keşfiyle tıp tarihine geçti. Lister, ameliyathanesinde her ameliyat öncesinde cerrahların ellerini %5’lik fenol çözeltisiyle yıkayıp temiz eldiven giymelerini sağladı. Ameliyat aletlerini de fenol çözeltisiyle yıkattırdı. Hastaların ameliyat sonrası kangrenden ölme oranı Lister sayesinde çok azaldı. Yıllar sonra anlaşıldı ki, fenoller, bakteri hücresine difüzyonla girip hücredeki enzimlerin ve proteinlerin yapısını bozarak mikroorganizmaları yok etmektedir. Değersiz bir atık madde sayılan katrandan üretilen fenol, ameliyatlarda hayat kurtardı.

1) Fenol bileşiğinin kapalı formülünü yazımz. Fenolün sulu çözeltisi asidik mi yoksa bazik midir?

2) Lister, antiseptik olarak fenolün %5 lik çözeltisinden daha derişik bir çözelti kullansaydı ne olabilirdi? Açıklayınız.

3) Evlerimizde kullandığımız sirke ile Lister’m çözeltisi arasındaki benzerliği açıklayınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 91 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 91 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar