Perşembe, Temmuz 7, 2022
Ana Sayfa12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 92 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 92 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa  92 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 92 Cevabı

Verilen bilgileri okuyarak soruları cevaplayınız.
Benzen molekülünde pi bağını oluşturan iki elektron hareket ederek yanındaki karbon atomlarına kayar. Bu olay hızlı ve sürekli olarak gerçekleşir. Bu duruma rezonans denir.
Sonuçta altıgenin içinde sürekli dönen elektronlar halka görüntüsü oluşturur.
İki benzen halkasının kaynaşmasından oluşan naftalin ise, beyaz katı biçiminde, suda çözünmeyen, keskin kokulu aromatik bir hidrokarbondur. Süblimleşerek güve ve böcekleri uzaklaştırdığından yünlü kumaş ve kürkleri korumakta kullanılır. Naftalini uzun süreli solumak kanserojen etki gösterdiğinden, güve ilacı olarak üretilen naftalin topları ve naftalin içeren diğer ürünlerin kullanımı AB ülkelerinde yasaklanmıştır.

1) Moleküllerinde üç adet ikili bağ içeren benzen, alkenler gibi katılma tepkimesi verir mi? Açıklayınız.

2) Naftalin molekülünü yandaki gibi çizen bir öğrencinin nerede hata yaptığını naftalin molekülünü çizerek açıklayınız. Moleküldeki karbon ve hidrojen atomlarını sayarak naftalinin kapak formülünü yazınız.

  • Cevap:
    12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Sayfa 92 Cevabı

12. Sınıf Kimya Beceri Temelli Etkinlik Kitabı Cevapları 92 Cevabı yazımıza ulaşmak için lütfen sitemizi ziyaret ediniz. Eğitim Baykuşu Türkiye’nin en yeni eğitim ve bilgi sitesi.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -

Popüler Yazılar

Son Yorumlar